Divadlo Mír nevyjde s dotacemi od státu. Vymyslelo si vlastní zdroj příjmů a získává na popularitě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divadlo mir
Zdroj: Profimedia

Ostravské Divadlo Mír je zaměřené převážně na činohru a začíná si získávat celorepublikové renomé. Koronavirus je však ovlivnil stejně jako všechna ostatní divadla v zemi. Na nepříznivou situaci divadlo v čele se svým ředitelem reagovalo pružně a dalo vzniknout unikátnímu projektu MírPlay.

Když nemohou diváci do divadla, musí divadlo k nim, řekli si v divadle a začali přenášet představení živě na internetu. Divadlo vede, vlastní a režíruje Albert Čuba, který v něm hraje i nejednu roli. Pro udržení jeho soběstačnosti vyvinul zajímavou platformu, která přináší diváky i peníze.

Podařilo se vybudování finanční struktury k zajištění chodu divadla

Začátek pandemie byl pro Divadlo Mír šokem, postupem času se však situaci dokázalo přizpůsobit. Přišlo například s unikátní platformou MírPlay, prostřednictvím které přenášejí placený obsah divákům.

Ředitel Čuba nesouhlasí s tím, že by kompenzace od státu přinesly divadlu víc peněz než běžný provoz, jak naznačoval premiér.

Sedmatřicetiletý majitel divadla říká, že jen na kompenzacích by divadlo nepřežilo, nicméně je rád i za současnou výši podpory od státu.

„V současnosti to Divadlo Mír zvládá o něco lépe, protože jsme během uplynulých měsíců dokázali vybudovat takovou finanční strukturu, která umožňuje financovat chod divadla, včetně personálního zajištění,“ říká Čuba.

Počet diváků platformy MírPlay stále roste

Na MírPlay najdou diváci veškerý obsah z kanálů Divadla Mír a Třech tygrů, ale narozdíl od YouTube při přehrávání nebudou rušeni. Některá videa jsou navíc k vidění pouze na této platformě, půjde třeba o filmové inscenace Smrt talentovaného vepře a Porota, film Ruchoth Raoth, záznam divadelního představení Bull nebo nové skeče a záznamy představení Třech tygrů z klubu Heligonka.

„Dosud jsme fanoušky vyzývali, aby nám penězi dobrovolně přispívali. Především v jarní vlně koronakrize, kdy byla divadla zavřená mezi prvními, nám to připadalo na místě. Teď je však situace jiná a my nepovažujeme za správné žádat o peníze v době, ve které by měly být finanční prostředky směřovány skutečně potřebným lidem. V průšvihu jsou teď totiž úplně všichni. Proto lidem už delší dobu neříkáme, aby nás podpořili, ale aby nás případně odměnili za to, že je na internetu bavíme,“ uvedl Čuba.

Cena měsíčního předplatného činí 90 Kč, roční předplatné vyjde na 900 Kč.

„Projekt je v rámci ČR ojedinělý, nebál bych se říct, že je ojedinělý i v rámci Evropy, protože aktuálně nevím o žádném jiném divadle, které by něco podobného nabízelo,“ dodává ředitel divadla.

Autor: Aneta Střechová



Související články