Česká republika se v žebříčku svobodných médií posunula o 20 míst. Novináři si vysloužili pochvalu od premiéra

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
media
Zdroj: Shutterstock

Mezi 180 hodnocenými zeměmi bylo ještě loni Česko na 40. příčce v žebříčku svobody médií. Letos ale výrazně poskočilo nahoru a polepšilo si až na 20. místo. Vyplývá to z informací výroční zprávy organizace Reportéři bez hranic. Největší svobodu podle ní mají média v severských zemích.

Norsko, Švédsko, Dánsko nebo například i Finsko a Island. To jsou země, kde je podle RSF svoboda médií největší. Naopak na druhém konci žebříčku pak leží země, ve kterých vládnou autoritářské režimy. K těm patří Čína, Turkmenistán, Írán či Severní Korea.

Organizace Reportéři bez hranic upozorňuje, že má na mediální šíření neskutečně chaotický vliv online prostor. Ten totiž pomáhá nejen k dezinformaci, ale také k propagandě. V mezinárodním měřítku dokonce oslabuje demokratické země.

Příkladem je válka na Ukrajině

V souvislosti s online mediálním prostorem zmiňuje RSF také situaci na Ukrajině. Ruské agresi totiž už loni předcházelo velké vzepětí propagandy země. Oba státy zapojené do válečného konfliktu jsou na tom navíc velmi špatně, Rusko je v žebříčku 155., od loňského roku kleslo o pět příček.

Ukrajina momentálně udržuje 106. pozici. Bělorusko skončilo letos na 153. místě. Řada zemí také zaznamenala obrovský propad. Hongkong, který byl loni na čísle 80, letos figuruje až na 148. příčce. Lépe na tom není ani Myanmar, který spadl ze 122. na 156.

Podle České televize se mezi zeměmi Evropské unie nejméně dařilo Řecku. To bylo loni 70. a letos skončilo s číslem 103. Polepšilo si ale naopak kromě České republiky také Slovensko, které se posunulo o osm míst na 27. příčku.

Válka na Ukrajině není zohledněna

RSF ale upozorňuje, že čísla mohou být ve skutečnosti trochu jiná, současné výsledky totiž vycházejí z měření na konci ledna, a nezohledňují tak válku na Ukrajině. Měření se navíc uskutečnilo na základě jiných kritérií než loni. Proto je podle iRozhlasu třeba brát postupy a propady s menší rezervou.

K výsledkům měření se vyjádřil i premiér Petr Fiala. Ten je přesvědčen, že prosperující demokratická společnost nemůže fungovat bez nezávislých novinářů a svobodných médií. „Chceme usilovat o to, aby v naší zemi byla média co nejsvobodnější a co nejprofesionálnější,“ řekl.

Doplnil také, že mnoho novinářů pracuje ve velmi těžkých podmínkách, nepolevují nicméně ze svého nasazení a odhodlání.

„Mnozí zástupci svobodných a nezávislých medií neměli v minulém volebním období jednoduchou situaci, přesto se nevzdali svého novinářského poslání. Jejich úsilí pomohlo zabránit zničení svobodných a nezávislých médií v naší zemi,“ uzavřel proslov.

Zdroj: iRozhlas, Česká televize, RSF, ČTK

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články