Česká televize začíná šetřit. Do roku 2024 chce osekat nejen program, ale také počet zaměstnanců

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr dvorak CT
Zdroj: Nextfoto

Česká televize bude rušit program i provoz některých svých stanic. Tím na provozu ušetří téměř miliardu korun. Generální ředitel Petr Dvořák v úterý vysvětlil důvody, proč je nutné toto opatření přijmout.

V letech 2023 a 2024 tak mohou diváci očekávat velké změny nejen v programu. Měla by skončit stanice ČT3, která patří mezi nejnovější. Začala vysílat teprve během pandemie covidu-19. Kromě omezení programu se také budou propouštět zaměstnanci televize. O jaké posty se bude jednat, Dvořák zatím neuvedl.

Důvodem je nízká reálná hodnota koncesionářského poplatku

„Aktuální strategie udržitelnosti veřejné služby počítá se změnami ve většině oblastí činnosti ČT. Součástí těchto opatření jsou i náročné změny a škrty, které se nám rozhodně nebudou realizovat snadno,“ je uvedeno v tiskové zprávě České televize.

Do konce roku se v České televizi zruší na 50 míst, dalších 200 chce pak zrušit během dvou let. Škrty v programech se budou týkat všech žánrů, minimum změn ale nastane ve zpravodajství, které je pro diváky velmi důležité. Dvořák uvedl, že už několik let upozorňuje na to, že nebude možné při aktuální inflaci udržovat rozsah veřejných služeb.

„Celých deset let jsme rovněž upozorňovali na to, že takovýto trend není dlouhodobě udržitelný a že přijde okamžik, kdy bez navýšení financování nebude nadále možné stávající rozsah veřejné služby zachovat,“ vysvětluje důvody pro omezení fungování ČT Dvořák.

„Aktuální vývoj inflace a další ekonomické jevy tento okamžik přiblížily a Česká televize je nucena zavádět změny ve svém provozu, programu a vysílání daleko rychleji,“ doplnil na tiskové konferenci.

Výše televizního poplatku se nezměnila od roku 2008

Televizní poplatek je totiž od roku 2008 pořád stejný, lidé s tímto spotřebičem zaplatí 135 Kč měsíčně. Bohužel vlivem inflace je jeho reálná hodnota pouze 86 korun. Petr Dvořák upozorňuje na to, že se jedná o pokles hodnoty o 36 % během 14 let.

Především milovníci sportu se možná vyděsili, že přijdou o přenosy z hokejového prostředí. Sám komentátor sportu ČT Robert Záruba ale na svém twitteru uvedl, že vysílací práva na mistrovství světa získala televize až do roku 2029. I tak se změny ve sportovním programu projeví, protože tady chce Dvořák ušetřit až 80 milionů korun.

Škrty se kromě sportovních přenosů nebo zaměstnanců projeví také na filmech, na kterých ČT spolupracuje jako koproducent. V tom samozřejmě bude pokračovat, ale počty filmů, na kterých bude pracovat, se sníží asi na polovinu. V loňském roce přitom bylo v kinech na 39 filmů, na které ČT přispěla.

Zdroj: Česká televize, Twitter

Autor: Raina Tomanová



Související články