České předsednictví v EU bylo jedním z nejúspěšnějších za poslední roky, myslí si zahraniční i čeští politici. Samochvála smrdí, varují voliči

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
fiala predsednictvi eu
Zdroj: Profimedia

České předsednictví v EU je jedním z nejúspěšnějších za poslední dobu. Na posledním ministerském zasedání pod naším vedením to prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Petr Fiala se ve své funkci zvládl vypořádat například s těžkými vyjednáváními ohledně klimatických norem nebo složitou energetickou situací ve světě.

„Zřídka jsem viděl předsednictví, které bylo úspěšnější, cílevědomější a profesionálnější,“ prohlásil v úterý Timmermans podle serveru Novinky. České předsednictví za velmi úspěšné pokládá dále například i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

„České předsednictví prokázalo, že stojí velmi pevně nohama na zemi, že je velmi silným hráčem, vyjednavačem s obrovskou diplomatickou erudicí a že je to země, která by si měla podržet silný hlas i po skončení předsednictví,“ uvedla podle ČTK.

Česká republika předsedá Radě EU od konce letošního června a její předsednictví končí k poslednímu prosinci. Podle Jourové prokázali čeští poslanci schopnost v dosahování kompromisu mezi členskými státy. Česko přispělo k udržení evropské jednoty a zejména v energetice vyjednalo několik důležitých kompromisů.

Na posledním jednání Češi podle České televize promluvili například do finální podoby unijních předpisů o omezení prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035, do změn v systému emisních povolenek nebo uhlíkového cla.

„V momentě, kdy zjistili, že to hrajeme fér a že jsme schopní sice zohledňovat domácí pozice, ale nejet na úkor toho celku, tak se rozjel vlak… Z toho, co jsme předvedli těch šest měsíců, tady budeme žít ještě několik let,“ zhodnotil podle ČT předsednictví velvyslanec Jaroslav Zajíček.

Pochvalu připojil i Miroslav Kalousek, který napsal: „Dokážu si představit, jak strašně těžká a zdánlivě nemožná byla tahle cesta k drtivě většinové shodě zemí EU. To, že se to podařilo, je famózní úspěch českého předsednictví v jeho závěru. Je to také důkaz, že díky vládě Petra Fialy máme v EU autoritu.

České předsednictví pochválil na twitteru například i švédský ministr zahraničí Tobias Billström. „Děkujeme za vaše velké úsilí. Švédsko to přebírá od nového roku,“ napsal s tím, že si činů českých politiků velmi váží. Poděkoval také belgický předseda evropské rady Charles Michel.

A teď se věnujte Česku

Premiér Petr Fiala se pochlubil s úspěchy i na své sociální síti. U svých sledujících se sice dočkal částečně obdivu, někteří si ale také rýpli. „Mně přijde, pane premiére, že jste vše odkývali tak, jak to kdysi dělal prezident Havel, a proto vás představitelé EU chválí… rád bych se mýlil a zase vás volil,“ napsal jeden z uživatelů.

Jiní pak mají pocit, že by se měl Fiala zase o něco více věnovat své domovině. „A teď se koukejte naplno věnovat ČR a zlepšete komunikaci směrem k občanům, bojujte s dezinformacemi jinak než pohoršením,“ vzkázal premiérovi další sledující.

Na twitteru Jiřího Pospíšila se pak voliči ptají: „A teď se plácáte po zádech z jakého důvodu? A co jste pro ten potlesk ve stoje udělal právě vy sám? Pokrytectví, to vám jednou srazí vaz a padnete na držku, jako ti před vámi. Samochvála smrdí, to jsme si říkali už v první třídě ZŠ. A vám to nedošlo ani v dospělosti.“

A se samochválou nesouhlasí ani opozice. „Tak Fialova vláda se tetelí blahem,že naše předsednictví chválí zelený guru EU Timmermans. Ta pochvala nás ale všechny přijde zatraceně draho. A ten bilión korun vyjednala z velké části ještě Babišova vláda. Konec hlášení,“ napsal na twitteru poslanec za ANO a bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: Novinky, ČTK, Přehledně24, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články