Česko a Polsko budou chránit slovenský vzdušný prostor. Češi a Slováci budou spolupracovat i v dalších vojenských oblastech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vojensky letoun
Zdroj: Profimedia

Česká republika společně s Polskem pomohou od září s ochranou slovenského vzdušného prostoru. V sobotu ve slovenských Malackách podepsali deklaraci, která spolupráci potvrzuje, ministři všech tří zemí. „Ukázali jsme tím, jaké mezi námi panuje silné přátelství až bratrství. Za toto rozhodnutí vám velmi upřímně děkuji,“ uvedl podle webu ministerstva obrany slovenský zástupce Jaroslav Naď.

Po začátku invaze Ruska na Ukrajinu se Slovensko předčasně rozhodlo ukončit provoz některých svých letounů. Bitevníky MiG-29 již nepoužívá, nově objednané americké stíhačky F-16 ale ještě země nedostala. Jejich dodání se zdrželo především kvůli covidu.

Slovensko proto požádalo o pomoc s ochranou vzdušného prostoru okolní země. Podle serveru iDNES v minulosti již několikrát Slováci naznačili, že letouny vyřazené z provozu by mohli darovat na pomoc Ukrajině. Nejprve ale potřebovali vyřešit svůj vlastní problém.

Česko má s ochranou zkušenosti

Česká republika má s ochranou zahraničního vzdušného prostoru velké zkušenosti. Od roku 2009 se totiž pravidelně zapojuje do pomoci členským zemím NATO. „Toto jsou skutečně hmatatelné důkazy toho, že politici o spolupráci nejen mluví, ale že se v ní něco reálného skutečně odehrává,“ prohlásila česká ministryně obrany Jana Černochová.

Na twitteru se objevil také příspěvek, ve kterém zaznělo, že kromě pomoci Slovensku padlo při deklaraci ještě jedno výrazné prohlášení. Česko podporuje evropské a euroatlantické směřování země. Země se nadále rozhodly spolupracovat i v dalších vojenský oblastech, což ministersto obrany potvrdilo i na svém facebookovém profilu.

Česko a Slovensko budou společně řešit otázky související s pořízením pásových bojových vozidel pěchoty CV90. To znamená, že společně budou nejen konzultovat veškeré možnosti zapojení národních obranných průmyslů do vývoje a výroby, ale také ladit specifikace vozidel.

„Konkrétně to znamená koordinování postupu při pořízení a také následném provozování pásových bojových vozidel pěchoty CV90 v mnoha oblastech – technické, průmyslové nebo právní,“ objasnila ministryně obrany Jana Černochová.

Lepší možnost spolupráce

Deklarace, kterou ministři podepsali, dává všem třem zemím možnosti širší spolupráce a všichni zúčastnění ji označili za symbol vzájemného porozumění a skutečné pomoci. „Našli jsme takové řešení, které je velmi zajímavé pro naše vojáky,“ řekl Naď.

„Deklarace nám do budoucna dává lepší možnosti spolupráce, výroby a vývoje náhradních dílů, společného výcviku, sdílení kapacit a schopností. Posilujeme tím svou obranyschopnost. A také to povede k postupnému snížení provozních nákladů,“ dodala Černochová.

Zdroj: Ministerstvo obrany, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články