Český a polský premiér se sešli v Praze. Řešili energetickou nezávislost na Rusku či dokončení dopravního spojení mezi oběma zeměmi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Fiala Morawiecki
Zdroj: Prodimedia

Český premiér Petr Fiala jednal s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Společné jednání proběhlo v Praze a řešil se konflikt na Ukrajině, využití kapacit polských LNG terminálů či nový plynovod Stork II. Velkým tématem jednání také bylo dokončení dopravního spojení mezi oběma zeměmi.

Obě strany se na jednání shodly, že jediným možným řešením rusko-ukrajinského konfliktu je vítězství Ukrajiny.

Společné zájmy

Obě země se dále shodly, že mají na mnoho věcí stejný názor, který se snaží prosadit v rámci EU. Řešil se zejména konflikt na Ukrajině a možnosti pomoci této válkou zničené zemi.

„Ukrajina musí v této válce zvítězit,“ uvedl polský premiér a ocenil, že Česko vnímá hrozbu ruské invaze, ačkoliv není přímým sousedem Ruska.

Dalším z témat bylo i předsednictví Česka v Radě EU, jehož priority není možné zatím představit. „Ale je jasné, že mezi nimi budou Ukrajina, důsledky ruské agrese, zvládnutí migrační vlny, energetická bezpečnost či obranná odolnost,“ nastínil dle České televize Fiala.

Dokončení dopravního spojení mezi ČR a Polskem

Oba představitelé se dále dohodli, že je třeba dokončit dálnici D11, která vede k hranicím s Polskem a měla by být dokončena v roce 2027.

„Musíme se posunout v dopravní infrastruktuře dál, spojení není dostatečné,“ uvedl Fiala s tím, že je třeba dobudovat i železniční spojení.

„Polsko je pro Českou republiku jedním z hlavních obchodních partnerů, ale je to vzájemné, i Česká republika je pro Polsko významným obchodním partnerem, takže dopravní spojení budeme nyní realizovat s dvojnásobným výkonem a urychleně,“ potvrdil důležitost dopravního spojení Morawiecki.

Energetická nezávislost

Dalším z významných témat  diskuze obou premiérů byla energetická nezávislost na Rusku. Fiala tak po jednání zmínil opětovné zahájení jednání o výstavbě plynovodu Stork II. Díky němu by se Česká republika zbavila závislosti na plynu z Ruska.

Fiala dále po jednání oznámil, že by se Česká republika chtěla podílet na polských terminálem umožňujících dovoz zkapalněného zemního plynu. Jednání obou premiérů tak přineslo shodu v zásadních tématech, která hodlají Česko i Polsko v nejbližší době řešit.

Zdroj: Česká televize, iDNES, CNN Prima news, Novinky 

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články