Česko čeká těžká zima. Plynu je málo, dřevo je drahé. Odborníci radí jen to, co už všichni dobře víme

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
drevo
Zdroj: Shutterstock

Sice se zdá, že je za okny léto, lidé ale dobře vědí, že je třeba se připravit na zimu. Situace není pro Českou republiku nejlepší. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila například náš výhled na negativní, a to kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Výrazně zdražuje i palivové dřevo, a vláda i experti se tak snaží lidem poradit, jak ušetřit.

„Rozhodnutí změnit výhled pro Českou republiku ze stabilního na negativní odráží zvýšené riziko dlouhodobých vážných přerušení dodávek plynu z Ruska, které by mohlo vést k přídělovému systému a tlačit ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro růstový trend a rozpočtové ukazatele,“ vysvětluje agentura na svém webu.

„Dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky,“ uvádí agentura. „Zhoršení výhledu znamená, že Česko si na mezinárodních trzích bude muset za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než by tomu bylo bez zhoršení výhledu,“ vysvětluje dle Novinek závěry agentury ekonom Lukáš Kovanda.

Energetická krize nutí řadu domácností topit dřevem, i to ale výrazně zdražuje. „Zdražení je opravdu zásadní. Oproti minulému roku je cena vyšší o padesát procent, ve srovnání s tím předminulým pak téměř o sto,“ říká pro iDNES Patrik Sitter, ředitel firmy Palivové dřevo Patrik.

Závažné varování pro vládu

Podle Kovandy se jedná o velmi výrazné varování pro současnou vládu. Ta by měla najít řešení, které v kritické situaci lidem skutečně pomůže. „Fialova vláda by měla předložit plány tří, šesti a desetiletého postupného ozdravování veřejných financí. Současná absence takových plánů činí tuzemské veřejné finance zranitelnějšími, neboť hrozí jejich rozvrat,“ uvedl pro Novinky.

Současnou situaci řeší řada rodin. Podle webu CNN Prima News byla už v květnu o polovinu vyšší poptávka po dřevě na topení než před rokem.

„Samozřejmě, že máme strach. Už teď je s plynem řada komplikací, dřevo je drahé, snažíme se šetřit každou korunu,“ říká pro Přehledně24 padesátiletý Roman z Janova. „Já osobně si zatopím jen minimálně, raději se více obléknu. Mám ale roční dítě a v takovém případě nemohu na topení šetřit,“ dodává osmadvacetiletá Anna.

Rady a doporučení

V Česku je podle webu E15 připojeno k zemnímu plynu 2,6 milionu domácností. Nejen ty budou mít ale problém, protože i topení uhlím a dřevem je v současné době velmi finančně náročné. „Dřevem topíme už 10 let, ceny se ale výrazně změnily,“ říká Petr z Osečan.

„Dříve jsem se s řezáním polen do kotle dělal v naději, že je to ta nejlepší cesta, jak vytopit domácnost levně. Jenomže teď je to spousta práce a finančně to vychází opravdu draze. Přemýšlet o přechodu na plyn a elektřinu ale v dnešní době není řešením,“ dodává.

Odborníci se například dle webu E15 pokouší radit lidem, jak snížit náklady na topení. Mezi oblíbenými radami se ale objevují jen ty, o kterých už většina z nás ví: snížit teplotu vytápění, nechat si před zimou servisním technikem zkontrolovat kotel, využívat termostat, odvzdušnit radiátory, větrat efektivně a odsunout nábytek od topení.

Zdroj: Novinky, E15, CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24, Moody’s

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články