Česko je podle Indexu prosperity 13. nejvyspělejší zemí EU. Co ztrácí v bydlení a životním prostředí, dohání lékařskou péčí a bezpečností

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ceska republika EU vlajka
Zdroj: Profimedia

Podle Indexu prosperity si Česká republika v konkurenci zemí Evropské unie nevede vůbec špatně. Ze všech 27 zemí Unie obsadila 13 místo. A v rámci zemí bývalého východního bloku si vede nejlépe hned po Estonsku. Velmi kladně byly hodnocena především lékařská péče a bezpečnost v zemi. Rezervy byly naopak zaznamenány v dostupnosti bydlení a v životním prostředí.

Index prosperity sestavuje portál Evropa v datech a analytický tým České spořitelny. „Index v dlouhodobém horizontu měří a analyzuje prosperitu Česka a porovnává ji s ostatními evropskými zeměmi,“ uvádí na svých stránkách autoři projektu.

Z postkomunistických zemí si vedeme velmi dobře

V Indexu je stanoveno 10 pilířů. V každém z nich je zemi Evropské unie přiřazeno místo, přičemž 1 znamená, že je daná země v oblasti nejlepší, 27 zase nejhorší.

Česká republika skončila uprostřed tabulky, a to na 13. místě. Na prvních třech místech se umístilo Švédsko, Dánsko, Finsko, na posledních zase Řecko, Bulharsko a Slovensko.

O tom, že si Česko nevede vůbec špatně, svědčí i fakt, že jsme druhou nejlépe umístěnou zemí bývalého východního bloku, a to po Estonsku.

Kvalitní lékařská péče i bezpečnost

Nejlépe si Česká republika vedla v pilíři s názvem Rozvoj zdraví a bezpečnosti, kde obsadila třetí místo. Vysoký index zajistila především velmi dobře dostupná zdravotní péče, která je podle oficiálního webu Indexu manifestována například vysokým počtem nemocničních lůžek.

I zde jsou ovšem rezervy. Ty se týkají především ne příliš dobré životosprávy Čechů. „Když ale přihlédneme k nadváze, která spojuje stádia obezity a preobezity, propadáme se až na předposlední místo v Evropské unii,“ vysvětlil Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech na webu Index prosperity Česka.

Velmi dobře je na tom republika i co se týče bezpečnosti. Kromě kvalitní práce záchranných sborů tvůrci žebříčku také vyzdvihují i ochranu Česka proti kybernetickému terorismu.

Velmi dobře byl hodnocen také pilíř stavu ekonomiky, Česká republika obsadila 9. místo. To si zřejmě ale už příliš dlouho neudrží. „Pilíř ekonomiky negativně ovlivní nadprůměrně vysoká inflace nebo absence fiskálních reforem, a tedy stále nadprůměrné tempo zadlužování státu,“ myslí si hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejdražší bydlení v EU

V čem se podle Indexu České republice příliš nedaří, je úroveň bydlení — tam skončila až na 21. místě. Zemi snižuje skóre především nízký počet domů a bytů na tisíc obyvatel, příliš dlouhé stavební řízení a také přirozeně velmi vysoká pořizovací cena. Na nový byt potřebuje průměrný Čech 15,5 ročních platů, což je zdaleka nejvíc v celé EU.

Ještě hůře je na tom Česká republika ve stavu k životnímu prostředí. Tam skončila na 23. příčce. Ve dvou z hodnotících indikátorů byla země úplně nejhorší v celé Evropské unii. Česká republika měla největší podíl půdy zasaženou suchem a také má velmi vysoký podíl skleníkových plynů v přepočtu na osobu.

Zajímavé ale je, že přesto všechno Česká republika investuje do životního prostředí nemalé peníze. Podle tvůrců Indexu je to v poměru k HDP nejvíce v celé Evropě.

Zdroj: Index prosperity Česka

Autor: Markéta Mladá



Související články