Ústava slaví třicetileté výročí. Dle Miloše Vystrčila a Pavla Rychetského by si zasloužila změny

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Milos Vystrcil
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Dne 16. prosince roku 1992 byla tehdejší Českou národní radou schválena Ústava České republiky. Její třicetileté výročí si připomněly obě komory Parlamentu. Vrcholem oslav tohoto výročí byl večer v Panteonu Národního muzea, kde svůj proslov k této příležitosti pronesli předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Program k oslavám započal ve čtvrtek 15. prosince v 16 hodin zahájením konference v Poslanecké sněmovně a zakončen byl 16. prosince ve 12 hodin panelovou diskusí o Ústavě, jejích slabých a silných stránkách.

Přímá voba prezidenta byla dle Vystrčila chyba

Miloš Vystrčil nazval svůj proslov „Ústava jako úkol“ a inspiroval se tak esejí Václava Havla s názvem Evropa jako úkol.

V rámci svého proslovu Vystrčil polemizoval nad tím, zda Ústavu stále potřebujeme a odkazoval na jednoho z tvůrců Ústavy, Vojtěcha Cepla, který připomínal, že v „době socialismu byla Ústava jenom cárem papíru“.

„S uspokojením si však troufám říci, že naše třicetiletá zkušenost říká, že dnes je tomu zcela jinak. (…) Máme Ústavu, která chrání své občany, která všem garantuje základní lidská práva a svobody, která všem stanoví rovné základní povinnosti,“ podotkl Vystrčil.

Co však Vystrčil označil na Ústavě jako nepovedené, je přímá volba prezidenta. Uvedl, že zde Senát promarnil příležitost na vylepšení a měl by si z této chyby vzít ponaučení. Jednalo se o jednu ze dvou změn týkajících se ústavního systému.

I přes tento nedostatek je však dle něj Ústava „základním kamenem naší svobodné demokratické a samostatné České republiky“.

Rychetský varoval před unáhlenými změnami

„Ústava je nejdůležitější normou našeho státu. Letošní 30. výročí jejího vzniku je tedy vhodným momentem k zamyšlení se nad cestou, kterou naše země i naše společnost za ony tři dekády urazila, nad situací, ve které se nacházíme dnes, a kam bychom měli směřovat v letech následujících,“ zaznělo v navazujícím proslovu Markéty Pekarové Adamové.

Ta na svém twitteru dále uvedla, že jí bylo ctí se účastnit slavnostního večera.

Proslov k Ústavě pronesl i předseda Ústavního soudu, který ocenil její stručnost s tím, že nechává prostor pro hodnotovou interpretaci.

„Sebelépe napsaná ústava není zárukou, že budeme žít v demokratickém právním státu. To, aby byla ústava respektována, vyžaduje, abychom měli dostatečně kultivovanou společnost, abychom žili ve společenství lidí, kteří nepovažují ústavu za pouhou proklamaci, ale za živý dokument, který je třeba naplňovat,“ dodal Rychetský.

V souladu s názorem Vystrčila dále sdělil, že přímá volba prezidenta byla chybou a v budoucnu by se mělo předejít „momentálním politickým výkřikům“.

Úkol pro nového prezidenta

Ačkoliv Rychetský varuje před unáhlenými změnami, zároveň by přivítal jednu změnu a inspiroval by se v Německu. Zde jsou ústavní soudci jmenováni na 12 let a ve funkci setrvají do doby, než je jmenován soudce nový.

Tento názor pramení nejspíše ze skutečnosti, že Miloš Zeman nedávno vyjádřil svůj záměr, že by zvolil nového předsedu Ústavního soudu, protože Rychetskému končí v létě mandát. Tento úkol by však měl být již na nově zvoleném prezidentovi, a dle některých by tedy volba byla protiústavní. Kdo by případně rozhodl o tom, zda tato volba nebyla v rozporu s Ústavou?

„Rozhodující roli bude mít nepochybně ten, kdo bude prezidentem naší republiky v době, kdy bude končit můj mandát. To, jak naloží s dopředu připraveným rozhodnutím současné hlavy státu, nechci předem určovat. Nepochybné je, že by to byl protiústavní akt,“ sdělil již dříve Rychetský v rozhovoru pro Radiožurnál.

Nový prezident bude muset zvolit i 7 nových ústavních soudců. „A je nepochybné, že pokud mají být udrženy základní principy demokratického právního státu, bude nezbytné, aby nový prezident na to pamatoval a v kooperaci s horní komorou našeho parlamentu Ústavní soud včas doplňoval,“ řekl k tomuto Rychetský.

Zdroj: Senát, iDNES, Česká televize, ČTK, Twitter Senát, Twitter Markéta Pekarová Adamová, Radiožurnál

Autor: Soňa Jiroutová



Související články