Hrad dostal za skartaci dokumentů peněžitý trest. I pokuta za parkování je vyšší, zlobí se občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
skartace
Zdroj: Shutterstock

Kanceláři prezidenta republiky byla ministerstvem uložena pokuta 60 000 korun za předčasnou skartaci dokumentů týkajících se muničního skladu ve Vrběticích. O pokutě Národní archiv rozhodl už v září, tehdy se ale Hrad odvolal. Navíc opakovaně odmítl tvrzení, že by porušil zákon, připomíná Česká televize.

Už letos v březnu upozornila média na to, že Pražský hrad skartoval dokumenty týkající se muničního skladu, které ještě neměly po skartační lhůtě. Koncem měsíce pak přišla informace, že kromě toho kancelář skartovala i řadu dalších dokumentů, které měly být stále ještě uložené a dostupné.

„U dvou utajovaných dokumentů je v příslušném sloupci daného jednacího protokolu uveden záznam ‚zničeno omylem‘, datovaný 30. 11. 2021. Z informací z otevřených zdrojů lze dovodit, že dokument se takzvané vrbětické kauzy týká,“ uvedl před časem k případu bezpečnostní ředitel Jaromír Kadlec.

Hradní kancléř Vratislav Mynář tehdy popřel, že by byly dokumenty skartovány úmyslně. Na vině podle jeho slov bylo pravděpodobně pochybení některého z úředníků. Přesto si Hrad nakonec vysloužil za skartování dokumentů pokutu.

Minimální trest

Původně se mluvilo o finančním trestu až 200 000 korun. Nakonec ale Hrad musí za své pochybení zaplatit pouze 60 000 korun. Hradní kancléř podle Seznam Zpráv s pokutou souhlasil. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak v médiích uvedl, že rozhodnutí ministerstva vnitra ještě přezkoumá.

„Ministerstvo vnitra vyhovělo části námitek předložených z naší strany v rámci výsledku provedené kontroly celé spisové služby. Uznalo také, že Kancelář prezidenta republiky spolupracuje s ministerstvem na řadě opatření ve prospěch řádného vedení spisové služby,“ řekl serveru iRozhlas.

Výsměch společnosti

Peněžitý trest 60 000 korun občané ČR hodnotí velmi negativně. Podle většiny lidí by za podobné pochybení měla být pokuta daleko vyšší. Ať už šlo o chybu úředníka, nebo byla skartace skutečně nařízena záměrně, takto nízká finanční částka pro Hrad prakticky nic neznamená. Lidé na sociálních sítích se tak bouří.

„A to je všechno? Tím je to vyřízeno?! Pokuta 60 tisíc korun je výsměchem celé společnosti. Nebo snad dokumenty ohledně Vrbětic neměly dostatečnou váhu? Notabene dva hradní úředníci bez platné bezpečnostní prověrky.
Tak z tohohle rozsudku je mi zas šoufl,“ napsal na facebooku jeden z uživatelů.

„Prosím vás, řekněte mi, jaký nápravný rozměr či obecně význam má takováto sazba? Toto má být opravdu účinné a efektivní zákonné opatření proti takto závažnému protiprávnímu zacházení se státními dokumenty? Vždyť i pokuta za parkování je dnes snad vyšší,“ dodal další.

„Prezidentská kancelář s rozpočtem několik set milionů (pokud se nepletu) dostala za tuto ve fungujícím právním státě nevídanou chybu (spíše úmyslnou) pokutu směšných 60 000 Kč, zatímco za covidu vláda zdravým lidem bez respirátoru na ulici vyhrožovala pokutou až cca 2 miliony Kč. Skutečně poměr přiměřený společenské škodlivosti jednání, že?“ napsal v komentářích k článku na iDNES jeden z čtenářů.

Zdroj: Přehledně24, Česká televize, Seznam Zprávy, iRozhlas, iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články