Česko má nového prezidenta. Občany nazval týmem a na Hrad vrátil ukradenou standartu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Petr Pavel je oficiálně prezidentem České republiky. Včera ve 14 hodin začala jeho inaugurace, na které před více než osmi stovkami hostů složil slavnostní slib. Pavel mimo jiné také dostál svému slibu a na pražský Hrad vrátil standartu ukradenou před osmi lety skupinou Ztohoven.

„Volbami skončila práce volebního týmu, ale začala práce mnohem složitější a delší pro nový tým. A tím novým týmem jsme dnes my všichni. Patří do něj lidé, kteří mě volili, ale i ti, kteří mě nevolili nebo k volbám vůbec nepřišli. Společně čelíme stejným problémům a jedině společně se s nimi také dokážeme úspěšně vypořádat,“ uvedl Pavel ve svém proslovu, který byl později zveřejněn na stránkách Hradu.

Ty už prošly úpravou a nyní se pyšní novým vzhledem. V proslovu prezident několikrát vyzdvihl, že se necítí nijak nadřazeně nad ostatními. Uvedl, že jsou všichni lidé v České republice jeden velký tým a důležité je především spolupracovat.

Mluvil více o společnosti než o politice

U politologů získal Pavel díky svému proslovu velmi kladné ohlasy, píše server Novinky. Líbilo se jim především to, že mluvil více o společnosti než o politice. Zároveň si také svými slovy s nikým nevyřizoval účty.

„Ač jsem nebyl velkým zastáncem pana Pavla, po dnešku na něj začínám měnit názor, a to velmi pozitivně. Snad si udrží hlavu nahoře a bude prezidentem nás všech,“ komentuje situaci pod článkem uživatel Venda.

Naopak pan Rostislav v komentářích na iDNES nesouhlasí. „Nic neříkající sestava proklamací a hesel, co zbyly z kampaně. Nic nepojmenoval konkrétně a v tom napodobil Havla, který také nikdy neřekl, co si doopravdy myslí. Jen házel nic neříkající slovní spojení,“ napsal.

Vrátil na Hrad standartu

Pavel má své zastánce i kritiky. U mnoha lidí ale stoupl poté, co dostál svého slibu a na Hrad vrátil standartu, která byla před 8 lety vyměněna skupinou Ztohoven za červené trenýrky.

„Standarta nebyla ukradena. Byla odejmuta úřadu, který nereprezentoval hodnoty, které tato standarta symbolizovala. Byla důstojně uložena do úschovy,“ nechali se kdysi slyšet zástupci skupiny. Ti také slíbili, že standartu vrátí, pokud bude zvolen kdokoli kromě Andreje Babiše.

O nově zvoleném prezidentovi se píše také hojně v zahraničních médií. Například podle agentury Bloomberg vrátí Petr Pavel Česko do evropského proudu. Další servery ho pak popisují jako přesvědčeného zastánce Ukrajiny. „Pavel je konzervativní a připravený mluvit,“ uvádí v komentáři německý Süddeutsche Zeitung.

Zdroj: Pražský hrad, Bloomberg, Süddeutsche Zeitung, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články