Česko zavedlo kontroly na hranicích se Slovenskem. Slovenský premiér tento krok kritizuje, Rakousko kontroly zavádí také

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo vnitra České republiky na svých webových stránkách informovalo o znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem od čtvrtka 29. září. Důvodem kontrol je zamezení převaděčským strukturám v převozu nelegálních migrantů.

Kontroly byly zatím zavedeny na 10 dní, a poté dojde k vyhodnocení situace a případnému prodloužení. Dle Víta Rakušana totiž stoupla ilegální migrace o 1 200 % a bylo třeba začít jednat, píše server iRozhlas.

Rakušan kontroly považuje za nutné

Kontroly dle ministerstva platí po celé délce hranic a jejich překročení je povoleno jen na vybraných místech. Pro tyto účely tak bylo zvoleno 17 silničních, 7 železničních a 3 říční přechody.

„Rozhodně tím cílem není komplikovat život občanů ať už České nebo Slovenské republiky. Rozhodně to není nějaký silový krok České republiky vůči Slovensku. Tím cílem je jediné, dát i převaděčským skupinám, což jsou ti skuteční zločinci, což jsou ti skuteční obchodníci s lidským neštěstím, jasně najevo, že tady existuje překážka. A tou kontroly, zavedené na slovensko-české hranici objektivně v této chvíli jsou,“ uvedl podle Novinek Vít Rakušan, který se společně s policejním ředitelem Martinem Vondráškem přijel do Hodonína na jeden z přechodů podívat.

Kvůli kontrolám muselo dojít k posílení počtu policistů z dalších regionů, a to zatím na dobu 10 dní, na které je znovuzavedení kontrol avizováno. Poté dojde k vyhodnocení proběhlých kontrol a jejich případnému prodloužení.

Slovensko neskrývá překvapení

K náhlým kontrolám se kriticky vyjádřil slovenský premiér Eduard Heger.

„Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními,“ uvedl podle iRozhlasu směrem k Česku a dodal, že zavedení kontrol je „proti smyslu schengenu“.

Rakušan se ale podle serveru Seznam Zprávy ohrazuje, že se slovenskou stranou probíhala jednání, ale byla bezúspěšná.

I další slovenští politici však nevidí v zavedených kontrolách smysl a uvádějí, že je třeba ochránit zejména vnější hranice.

„A proto se Slovensko spíše zasazuje o ochranu hranic Maďarska se Srbskem, právě tam chce pomoci,“ uvedl zpravodaj České televize Jan Šilhan k reakcím slovenských politiků.

Kontroly se ukázaly jako účinné

Kontroly byly zahájeny od půlnoci 29. září a od té doby dle iDNES ke čtvrtečnímu ránu policisté zkontrolovali již přes 2 000 vozidel a 3 160 lidí.

Během kontrol bylo zajištěno kolem 100 nelegálních migrantů a ve Zlínském kraji byl zadržen převaděč v dodávce.

„Až varovné výstřely policistů z pražské SPJ zastavily dnes nad ránem převaděče, který převážel 15 migrantů. Ještě před tím projel vysokou rychlostí kontrolním stanovištěm na hranicích. Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil z auta utéci,“ uvedla pro iDNES pražská policie.

Dle dostupných informací se mělo jednat o řidiče z Iráku a mezi převáženými byly i ženy a děti.

„To je cíl, zabránit zločineckým převaděčským strukturám v převozu nelegálních migrantů přes naše území,“ vyjádřil se k akci Vondrášek.

Česko je většinou jen tranzitní zemí

Důvodem zvýšení míry migrace je dle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové situace v Turecku.

Evropská unie tureckému prezidentovi platila za to, že migrační vlnu v Turecku koriguje. Nyní však dohoda pozbyla platnosti, a Turecko tak přestalo EU pomáhat.

„Situace pro uprchlíky je tam teď těžká, Recep Erdogan se před prezidentskými volbami snaží hrát protiuprchlickou kartu a vytlačovat lidi zpět do Sýrie. Tam ale stále trvá válka, takže se vydávají dál na cestu,“ vysvětlila situaci pro iRozhlas Faltová a dodala, že pro většinu uprchlíků jsou Čechy jen tranzitní zemí.

Faltová dále dodává, že uprchlíkům chybí legální způsoby migrace a pro státy je poté těžké uprchlíky převzít a poskytnout jim potřebnou ochranu.

S Faltovou souhlasí i zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která by byla pro vytvoření zázemí pro uprchlíky ze Sýrie na hlavním nádraží v Praze.

„Těm lidem je potřeba poskytnout základní humanitární asistenci, to znamená místo, kde mohou přespat, a kde se mohou ošetřit, často totiž mají základní povrchové rány,“ vysvětlila témuž serveru svůj záměr.

Rakousko také zavedlo kontroly

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner podle Novinek informoval o zavedení kontrol ve středu s tím, že je „třeba být rychlejší než převaděči“.

Dle rakouského deníku Kronen Zeitung činí nárůst nelegálních migrantů v Rakousku oproti minulému roku 195 %.

Zdroje: MV ČR, Novinky, iDNES, iRozhlas, Seznam Zprávy, Česká televize, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články