Československý Příběh Karla Gotta ovládl letošní ročník cen Magnesia Litera

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
magnesia litera
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kniha hudebního publicisty Pavla Klusáka s názvem Gott: Československý příběh získala při předávání cen letošního ročníku Magnesie Litery hned dvě ceny. Je knihou roku a také nejlepším publicistickým počinem.

„Beru ocenění jako známku toho, že není ještě všechno oddiskutováno kolem normalizace a kolem toho, jak tehdejší časy ovlivňují časy, ve kterých žijeme,“ řekl Klusák při přebírání ceny na Nové scéně Národního divadla.

Snahou pořadatelů je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Chtějí tak činit bez omezení a bez ohledu na žánry. Otázkou ovšem je, na jakého čtenáře je právě vítězná kniha o Gottovi zaměřená.

Tuto otázku si kladl i hudební vědec z pražské Karlovy univerzity Vojtěch Frank: „Skalní fanoušci zpěváka po ní jako po podezřelém artiklu, který podrývá jejich ideál, těžko sáhnou, a pokud ano, pravděpodobně se nenechají přesvědčit o nezlomnosti objektivní pravdy, kterou autor předkládá.“

„Ostatně některé detaily, které Klusák možná zbytečně vytahuje na světlo a rozebírá, tomu nehrají do karet (mám na mysli především kapitolu věnovanou Gottovým exhibicionistickým přestupkům z mládí). Přesvědčení odpůrci Gotta zase nebudou chtít čtení tlusté knihy o této osobnosti věnovat tolik času,“ bilancuje nad knihou Frank.

Kniha roku

„Klusákův Gott dva roky po zpěvákově smrti znovu otevřel diskuzi o stále živém kultu, která nyní může díky časovému odstupu přinést ještě plodnější a kritičtější výsledky,“ píše muzikolog ve své recenzi na knihu z roku 2021.

„V žánru, ve kterém kniha vznikla, představuje nespornou hodnotu a milník, který by mohl být odrazovým můstkem pro podobné zpracování dalších výrazných osobností československé i novější české popkultury. Jen by možná bylo dobré se příště vyvarovat přílišné důvěře v jedinou pravdu historických pramenů,“ dodává Frank.

Podle odborné poroty je ale kniha psaná zaujatě a přístupnou formou: „Klusák ukazuje, jak se Gott stával stále více tvůrcem i obětí obrazu, který si z velké části sám vytvářel, tedy jak byl postupně proměňován v zajatce svého úspěchu a až narkotické závislosti na uznání publikem a fanoušky,“ uvedla porota.

Klusákova kniha ale podle ní není primárně mýtoborná; je spíše pátravá a rozkrývající.

Nejlepší prózou je Destrukce z pera Stanislava Bilera, nejlepší poezií pak Odkud to přichází? od Vladimíra Mikeše. Literu za knihu pro děti a mládež si odnesla Marka Míková za knihu Kabát a kabelka. Cena za naučnou literaturu byla udělena Janu Žďárkovi za titul Ohroženi hmyzem?

Debutem roku bylo vyhlášeno Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České Terezy Dobiášové. Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kolektiv si odnesli Literu za nakladatelský čin Lipnická bible (Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého).

Michael Alexa a Michala Benešová přeložili knihu Led, kterou napsal Jacek Dukaj a zasloužili si Literu za překladovou knihu. Blog Kateřiny Panoy Řecké štěstí byl oceněn v kategorii Nejlepší blog a cena čtenářů putovala stand-up komikovi Pavlu Tomešovi za dílo Až na ten konec dobrý.

Vzpomínka na Ukrajinu

Večerem provázela ostřílená moderátorská dvojice Daniela Písařovicová a Jiří Havelka, kteří nezapomněli zmínit válečnou situaci na Ukrajině. Po vyslovení podpory Ukrajině zazněl tematický videopozdrav ukrajinského básníka a spisovatele Serhije Žadana z Charkova, kde dotyčný nadále zůstává a zásobuje obránce města.

Zdroj: Magnesia Litera, ČT24, iDNES, Klacek

Autor: Veronika HolcováSouvisející články