Cestující v pražských tramvajích překvapil nový hlas. Jedná se o herce Jana Vondráčka, který vyhrál hlasování

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jan Vondracek
Zdroj: Profimedia

V pondělí 9. ledna mohl cestující v pražských tramvajích překvapit nový hlas. Namísto ženského hlasu paní Dagmar Hazdrové hlásí zastávky mužský hlas herce a dabéra Jana Vondráčka. Toho cestující vybrali z anonymní čtveřice finalistů.

Do finále se dostaly hlasy dvou žen a dvou mužů. Cestující si hlasy mohli poslechnout ve zkušebním režimu a poté hlasovali pro ten nejlepší. Nyní Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zveřejnil jména ostatních ve své tiskové zprávě.

Kromě Jana Vondráčka se mezi finalisty dostaly herečky Jitka Moučková a Anna Císařovská. Dále pak herec Jakub Stárek.

Čestné občanství za propůjčení hlasu

Herec Jan Vondráček překvapil ráno mnohé cestující v pražských tramvajích, když oznamoval zastávky namísto Dagmar Hazdrové. Nový hlas byl dle stránek DPP do odbavovacích a informačních systémů tramvají nahrán v průběhu nedělní noci.

Paní Hazdrová byla hlasem pražské dopravy posledních 26 let a za její službu jí bylo navrženo čestné občanství.

„Profesionální hlas paní Hazdrové, za nímž se skrývá neobyčejně zajímavý příběh statečné ženy, nás provázel při cestování pražskou MHD téměř 30 let. Za její práci pro Prahu a Pražany jí velice děkuji, stejně tak za její pomoc při výběru hlasu jejího nástupce. Bylo mi ctí ji navrhnout na udělení čestného občanství, které si moc zasloužila. Panu Vondráčkovi přeji hodně štěstí při plnění tak zodpovědného úkolu,“ sdělil ke změně dam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Výsledek hlasování

Jan Vondráček vyhrál hlasování, které probíhalo v loňském květnu a červnu.

Hlasování realizovalo DPP ve spolupráci s hl. m. Prahou, ROPIDem a IDSK. Zúčastnilo se jej 200 013 tisíc cestujících a 62,15 % z nich hlasovalo pro Vondráčka.

„Zažil jsem již mnoho různých premiér. Od těch divadelních, filmových, televizních, rozhlasových, hudebních až po vylisované CD nějaké audioknihy. A tohle je vlastně taky taková premiéra. Tentokrát tramvajová. Taková audiokniha, která se mi nejspíš sama vylisuje do hlavy, protože tramvají jezdím téměř denně a tenhle přehrávač asi jen tak vypnout nepůjde,“ uvedl pro DPP sám Vondráček.

Výměna bude postupná

Vondráčka čeká nelehký úkol ve formě namluvení všech pražských i příměstských zastávek.

Hlášení je pořizováno ve 3 etapách. První z nich jsou dopravní a provozní hlášení pro autobusové a tramvajové linky v rámci celého systému PID a názvy tramvajových zastávek v Praze. Jedná se o bezmála 2 tisíce nahrávek.

Druhý balík bude natáčen v následujícíh týdnech a jsou v něm zahrnuty zastávky autobusů na území hl. m. Prahy. Jedná se celkem o 1 315 nahrávek.

Třětí vlnou jsou poté názvy autobusových zastávek využívaných mimo území hl. Prahy. V tomto případě se jedná o 7 256 nahrávek.

Cestující byli překvapeni

Mužský hlas překvapil i cestující, které oslovila redakce Přehledně24. „Nový hlas mě ráno překvapil. Hlasování jsem zaznamenala, ale dále jsem to nesledovala. Mužský hlas je velkou změnou a budu si na něj muset zvyknout. Ale působí na mne velmi příjemně a profesionálně,“ uvedla pro Přehledně 24 cestující z Prahy.

„O výzvě k hlasování jsem nevěděl, jinak bych se určitě také účastnil. Nový hlas mě překvapil, ale myslím, že je příjemný a na změnu si člověk rychle zvykne,“ řekl v anketě pan Ladislav T., který jezdí tramvají do práce.

Ne pro všechny byl ale Vondráčkův hlas neznámý. Například paní Andrea hned věděla, o či hlas se jedná. „Pana Vondráčka znám z Divadla v Dlouhé, které pravidelně navštěvuji. Že bude novým hlasem, jsem netušila, ale ráno mi hned došlo, že jde o něj,“ prozradila pro Přehledně24.

Zdroje: DPP, Facebook, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články