ČSSD jde do voleb pěkně zostra. Představila své ambiciózní cíle a vize

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
cssd hamacek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny půjde mnohým stranám o všechno. I proto se ČSSD rozhodla zhodnotit své předešlé roky, řekla, s jakými cíli jde do těchto voleb a kdo bude na kandidátce. Informuje o tom web iDNES.cz.

„V pátek zasedalo předsednictvo strany, které ukončilo přípravu na podzimní volby. Máme program Spravedlivá země, bezpečná budoucnost a jasní jsou také lídři. Je tam celá řada nových tváří, lidé mimo sociální demokracii i zkušení lidé. Ve třech krajích jsou lídry ženy a v dalších jsou hodně vysoko,“ řekl Hamáček

Podle jeho slov se kampaň strany rozjede naplno až v půlce srpna. Zda je to dobrá taktika, se teprve uvidí. „Museli jsme řešit aktuální situace, jako jsou následky tornáda na jižní Moravě, povodně, stálý boj s koronavirem nebo motivaci k očkování, kdežto opozice kampaň zahájila už před několika týdny,“ řekl Hamáček.

Hamáček vychválil celou ČSSD

Jan Hamáček tvrdí, že se straně ČSSD v minulých letech podařilo mnoho zásadních věcí, přestože byly menším partnerem ve vládě. Při té příležitosti se nebál obout i do opozice. „Kolegové z Hnutí ANO jsou programově flexibilnější, jak všichni víme,“ dodal. Případnou spolupráci strana vidí s ANO, SPD a KSČM, ale nevnímá to jako dobrou volbu.

„Andrej Babiš byl připraven vládnout i s ODS a nedělejme si iluze, že by taková vláda byla levicová,“ řekl bez servítek Jan Hamáček. Program na podporu seniorů či matek samoživitelek by se po výhře pravicových stran mohly, dle jeho vyjádření, stát jen pouhou minulostí.

Ve své řeči posléze nezapomněl zmínit i situaci u našich sousedů na Slovensku. „Podívejte se na Slovensko, kde spousta prosociálních programů už dávno není, byť pravicové strany slibovaly, že je rušit nebudou,“ řekl.

Web iDNES.cz informuje také o tom, že Jan Hamáček je přesvědčen, že se sociálním demokratům podařilo prosadit i proplacení nemocenského od prvního dne, zvýšení důvodů či rodičovského příspěvku. „Neumím si představit, že by se během covidu platila nemocenská až po třech dnech,“ řekl Hamáček. A protože zastává funkci ministra vnitra, ví, že Česká republika patří mezi deset nejbezpečnějších zemí světa.

O tom, jak snížit zadluženost naší republiky po pandemii či o zrušení superhrubé mzdy, promluvila na zasedání strany i Jana Maláčová, která bude na pražské kandidátce. „Zavedeme daň z obřích majetků nad 100 milionů korun. Ten, kdo bude mít takový majetek, zaplatí daň ve výši jednoho procenta ročně,“ nastínila.

Heslo volebního programu je jasné jako facka

Do budoucna by strana chtěla zrušit i daňovou výjimku pro korporátní společnosti i velké firmy. Chce zavést daň z bankovních aktiv s progresivními sazbami a zavést progresivní zdanění fyzických osob. „Nikdo, kdo má do trojnásobku průměrné mzdy, nebude mít vyšší daň z příjmů,“ podotkla Maláčová.

Sociální demokraté ale chtějí snížit cenu i u běžných a potřebných potravin, jako je maso, ovoce, pečivo či zelenina. Jana Maláčová podle serveru iDNES.cz chce zavést i větší finanční rovnost mezi muži a ženami.

Roman Onderka, který je za stranu nominován v Jihočeském kraji, řekl, jak je důležité se vrátit do starých kolejí před koronavirem. „Prosím, aby lidé nezpochybňovali očkování, je to jediná cesta, jak se do běžného stavu dostat. I proto jsem rád, že se další dvě očkovací centra otevřou na Moravě,“ řekl poslanec.

Za Prahu bude kandidovat Jana Maláčová, ale společně s ní se o místo budou pokoušet ještě další dvě ženy. Ve Zlínském kraji to bude poslankyně Alena Gajdůšková a odborářka Alena Šírová v Pardubickém kraji.

Lídrem strany v Pardubickém kraji bude lékař záchranné služby a krajský koordinátor očkování Robin Šín, v Moravskoslezském kraji bude na kandidátce ministr kultury Lubomír Zaorálek. Program ČSSD nese název: „Spravedlivá země, bezpečná budoucnost.“

Kontroverzní chování strany

„Největší kontroverze vzbuzovala v posledních týdnech příprava pražské kandidátky sociální demokracie. Tamní organizace původně nominovala do jejího čela tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který poté neúspěšně vyzval Hamáčka ve volbě šéfa strany na dubnovém sjezdu,“ informuje iDNES.cz.

Petříček následně na Hamáčkův návrh ve straně skončil. Pro mnohé to bylo nečekané a nepředvídatelné rozhodnutí. Hamáček ho tehdy odůvodnil tím, že strana musí mluvit srozumitelně a jednoznačně.

Petříček z kandidátky odstoupil. „Nové pražské vedení sociální demokracie následně prosadilo na kandidátku Maláčovou či bývalého předsedu Zelených Matěje Stropnického, podle bývalého předsedy pražské organizace Petra Pavlíka i dalších straníků z hlavního města tím však porušilo řád přípravy voleb,“ reflektuje iDNES.cz.

Autor: Ivan Glaser



Související články