Další demonstrace proti vládě se účastnilo několik stovek lidí. Nelíbí se jim ceny energií, potravin a přehnaná pomoc Ukrajině

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
demonstrace
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

V sobotu proběhla na Letné další demonstrace proti vládě Petra Fialy. Několik stovek účastníků se sešlo ve 14 hodin odpoledne a protestovalo proti současnému kabinetu. Demonstrující požadovali podle iDNES především nižší ceny za energie i potraviny nebo například snížení inflace.

Celou událost organizoval spolek Národní rada obnovy. Jedná se o uskupení odborníků, podle kterých politici svými neodbornými rozhodnutími vedou Českou republiku k úpadku a destrukci a zásadně tím ohrožují život náš i našich dětí. Proto se uskupení vyjadřuje k současnému dění a snaží se něco změnit.

„Chceme být alternativou ke krokům či nekrokům vlády, která nedokázala ČR vyvést z energetické, ekologické a ekonomické krize. Záleží nám na nápravě současné situace,“ uvádí spolek na svých stránkách.

„Jsme tady proto, abychom udělili vysvědčení Petru Fialovi a jeho vládě na konkrétních věcech,“ řekl pak přímo na demonstraci jeden z řečníků Vladimír Štěpán. Ten podle serveru Novinky pak společně s dalšími účastníky předložil požadavky na vládu.

Snižte pomoc Ukrajině

Demonstrující se do vlády pustili ve velkém. Kromě odvolání vlády, vedení ČEZ a Energetického regulačního úřadu zmínili také snížení elektřiny na 100 euro za megawatthodinu, dále prodávání české elektřiny pouze na území ČR. Pouze její přebytky by se prý měly posílat na burzu.

Došlo i na kritiku cen potravin a velmi výrazným bodem se pak staly proslovy o přehnané pomoci Ukrajině, která by se měla podle řečníků snížit. Kritiky se následně dočkala i Evropská unie i NATO.

Fialo, to stačí

Demonstranti skandovali například hesla „Demisi“ nebo „Zloději“. Na akci donesli české vlajky a transparenty, mimo jiné s nápisy „Základny USA do USA a bude mír“, „Stop vládě“ nebo „Fialo to stačí, jste váleční štváči“, popisuje iRozhlas.

Projevy z demonstrace pak Národní rada obnovy zveřejnila na svém facebookovém profilu. Pořadatelé mimo jiné účastníky akce vyzvali k tomu, aby psali svým zaměstnavatelům, úřadům a vládním členům a vytvářeli na ně tlak, pod kterým nakonec povolí, uvádí server iDNES.

Zdroj: Národní rada obnovy, Novinky, iDNES, iRozhlas, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články