Další firma z holdingu Agrofert žaluje Evropskou komisi kvůli dotacím. Babiš vinu nadále odmítá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
agrofert babis
Zdroj. Profimedia.cz

Podle informací webu iROZHLAS.cz společnost Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert zažalovala Evropskou komisi kvůli dotacím. Společnost o ně totiž přišla na základě výsledků auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, kdy neoprávněně čerpala dotace. Firma se rozhodla bránit ve velkém stylu.

Žaloba k Soudnímu dvoru Evropské komise byla podána společností Mlékárny Hlinsko. Tuto informaci potvrdil i mluvčí lucemburského soudu Balázs Lehóczki. Společnost podle informací žádá odblokování dotací, protože Evropská komise porušila svá práva a překročila vlastní pravomoce.

„Žalobkyně navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytování grantů uložený dopisem žalované ze dne 22. října 2020 a uložil žalované náhradu nákladů řízení,“ píše se v žalobě označené jako Mlékárna Hlinsko vs. Komise.

Nejedná se o první takový případ

V únoru podle webu stížnost podala i společnost Primagra, která také spadá pod koncern Agrofert. Tato firma i Mlékárna Hlinsko ve své žalobě udávají zcela stejné důvody. Největší problém vnímají na straně Komise.

Podle obou společností právě Brusel porušil v těchto kauzách jejich práva. A to především tím, že během auditu nedostaly možnost se k celé věci vyjádřit. K tomu všemu se údajně Evropská komise až moc zaměřila na konkrétní projekty, místo aby prošetřila dotační systém jako takový.

V tuto chvíli jsou podle webu iROZHLAS obě žaloby na počátku svého řízení. Společnost Primagra přitom žalobu podala už před několika měsíci, ta se však stále nachází v úvodní písemné fázi celého řízení stejně jako žaloba Mlékáren Hlinsko.

EU chce ovlivnit nadcházející volby, míní Babiš

„Evropská komise v dubnu zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, podle které je český premiér ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů,“ uvedla tehdy Česká televize.

Na základě těchto důvodů nemá firma podle Evropské komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Babiš jakékoliv pochybení odmítá a tvrdí, že převedením společností do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

V červnu dokonce Evropský parlament schválil právně nezávaznou rezoluci. Odsoudil Babišův střet zájmů a vyzval unijní i české orgány k tvrdšímu přístupu v případě společnosti Agrofert. Podle premiéra tak ale zasahuje do vnitřních věcí Česka a snaží se tak ovlivnit i nadcházející volby.

Autor: Ivan Glaser



Související články