Další nezákonné nařízení: Nejvyšší správní soud se opět vysmál ministerstvu zdravotnictví. Za co to bylo tentokrát?

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
koronavirus karluv most
Zdroj: Milan Sommer / Shutterstock.com

Tak tohle se opět nepovedlo. Nejvyšší správní soud opět uznal, že vláda České republiky pochybila co se týče nařízení v boji proti pandemii koronaviru. Tentokrát se to týká omezení, které hodně lidem s přibývajícím teplem leželo v žaludku. Za ty všechny zabojoval muž z Brna, který se na soud obrátil. Rozhodnutí se objevilo na úřední desce této instituce a informovaly o něm Novinky.cz či server iDnes.cz

Nedostatečné odůvodnění a chybějící analýza rizik v rozporu se zákonem. To jsou hlavní argumenty Nejvyššího správního soudu, který vyhověl muži z Brna ve věci mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

Chyběly pádné argumenty

Opatření nařizovalo v měsíci květnu, konkrétně od 3. do 9. května ochranu dýchacích cest. Jenže to ministerstvo patřičné neodůvodnilo, jak řekl soud.

V nařízení mu chybělo například, proč je důležité mít nasazenou ochranu dýchacích cest v momentě, kdy člověk prochází zastavěným územím. Také mu nepřišla ochrana dýchacích cest jako taková blíže specifikovaná. Rovněž měl problém v tom, že nebyla vysvětlena rizika v případě, že si ji člověk nevezme.

Nařízení mohlo být jakkoliv vhodné a myslet na zdraví občanů a omezení šíření koronaviru, nicméně to nemění nic na tom, že nezákonně. Soud to tedy jen zpětně konstatoval, jelikož už platí další nařízení.

Nepoučitelné ministerstvo

V rozhodnutí se mimo jiné píše: „NSS konstatuje, že napadené opatření neobsahuje jakoukoli ucelenou analýzu epidemické situace, o niž by se ukládaná povinnost opírala, ani na ni neodkazuje. … Požadavek na provedení analýzy epidemické situace pandemický zákon nestanoví samoúčelně. Tato analýza je nezbytná pro případné posouzení přiměřenosti zavedených opatření.“

Už dříve ministerstvo u Nejvyššího správního soudu narazilo, když označilo i další jeho jednání v souvislosti s nařízeními za nezákonná. Týkalo se to třeba uzavření obchodů.

Právě proto lze jen těžko pochopit, proč se ministerstvo nepoučilo a dál pokračovalo v nedostatečné argumentaci a postupu v rozporu s pandemickým zákonem, což ostatně stojí i v onom rozhodnutí.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články