Další rána pro české domácnosti: ČEZ chystá výrazné zdražování. Týká se to hlavně plynu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elektrina
Zdroj: Shutterstock

Dokonce i velcí hráči na trhu s elektřinou a plynem mají v posledních měsících problémy s nakupováním energií, které celosvětově stále zdražují. Není proto divu, že se mnoho firem uchyluje ke zdražení. A o nárůstu cen informoval mimo jiné i ČEZ.

Rozhodně se podle všeho nebude jednat o zdražení malé. Podle prvních předpokladů by měla cena elektřiny vyrůst až o třetinu, plyn dokonce až o polovinu původní částky. Ke zdražení dojde od ledna příštího roku.

Změna cen se přitom bude týkat všech, kteří nemají pro ten rok již nějakou stálou částku nastavenou. Podle všeho budou ovlivněny tisíce a tisíce domácností a společností, které u ČEZu energie odebírají.

Velkoobchodní ceny rostou

„Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku,“ řekl šéf společnosti Daniel Beneš. Připomněl, že ceny energií velkoobchodně rostou a bohužel se nedá jednat jinak.

„Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích,“ podotkl. Bohužel se podle jeho slov nejedná jen o ČEZ, který k dramatickému řešení musí přistoupit.

Ceny elektřiny a plynu vystoupaly do rekordní výše a většina firem z oboru se tak potýká se závažnými problémy. Mnoho firem tak již v současnosti zdražuje dokonce až o desítky procent a neexistuje společnost, která by své ceny zachovávala.

Některé společnosti dokonce musely skončit

Zdražování je sice způsobem, jak se s problémy vyrovnat, pro mnohé společnosti ale ani to nebylo řešením. Bohužel musely svou činnost ukončit a jejich zákazníci se teď potýkají s hledáním nové společnosti, které musí dát svou důvěru.

Týká se to třeba velikána Bohemia Energy, od kterého odebíralo elektřinu přes 900 000 odběrných míst. Konec oznámil i Kolibřík s 28 000 odběrnými místy nebo malá společnost A-PLUS Energie.

Ačkoli mají lidé, jejichž dodavatel skončil, zajištěnou na půl roku elektřinu i plyn od takzvaného dodavatele poslední instance, odborníci radí co nejdříve si najít nového dodavatele. Přesto je jasné, že to se zvyšováním cen nebude snadné ani pro společnosti samotné, natož pro odběratele.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články