Demonstrace odborů Proti chudobě se zúčastnily tisíce lidí. Podle politiků byla akce součástí Středulovy prezidentské kampaně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef stredula demonstrace
Zdroj: Profimedia

Českomoravská konfederace odborových svazů svolala na sobotu 8. října do Prahy na Václavké náměstí demonstraci s názvem Proti chudobě. Tisíce lidí zde protestovaly proti současné vládě a pod vedením šéfa svazů Josefa Středuly požadovaly, aby vláda vyřešila energetickou krizi.

Zavedení regulace cen na některé komodity, zvýšení minimální mzdy či zavedení daně z mimořádných zisků. Takové byly podle serveru Novinky hlavní požadavky demonstrantů, kteří v sobotu zaplnili Václavské náměstí. Sám Josef Středula sdílel několik snímků z akce na sociální síti.

Akce začala pět minut po dvanácté hodině. Jednalo se o symbol, kterým odbory dlouhodobě upozorňují na to, že vláda musí začít jednat, protože už teď je pozdě. Podle policejních odhadů se akce zúčastnily zhruba jednotky tisíc lidí. Z toho byly podle webu Echo24 odbory zklamány, očekávaly totiž účast vyšší.

Vládo, konej!

Organizátoři očekávali až desítky tisíc lidí z celé České republiky. V reflexních vestách s označením jednotlivých odborů ale dorazilo jen několik jednotek tisíc. Podle Policie ČR se akce obešla bez jakýchkoli komplikací a celý protest proběhl v poklidu.

Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala ve svém projevu k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí. „Vládo, konej,“ zopakovala při svém proslovu podle serveru iDNES několikrát.

„Není správné, aby si lidé museli hledat druhou, nebo dokonce třetí práci. Chceme důstojnou práci, život i mzdu,“ řekl pro změnu Středula s tím, že by vláda měla ihned zvýšit minimální mzdu na 18 200 korun.

Středulova kampaň

Podle některých politiků byla demonstrace součástí Středulovy kampaně. Šéf odborů totiž kandiduje na prezidenta a na tom, že se pokouší získat si tímto způsobem přízeň voličů, se shodly v Partii na CNN Prima News Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 a Klára Dostálová za ANO.

Pekarová Adamová navíc podle iDNES oznámila, že existují důkazy o tom, že se během demonstrace sbíraly pro Středulu podpisy občanů. „Je to nefér i vůči ostatním kandidátům,“ řekla s tím, že považuje demonstraci za zneužití protestujících pro Středulovy prezidentské ambice.

„Nechystám žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ uvedl přitom před demonstrací podle CNN Prima News sám Středula.

Zdroj: Novinky, iDNES, Echo24, Twitter, CNN Prima News

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články