Josef Středula promluvil o chystané sobotní demonstraci odborů, pak zveřejnil výši svého platu

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
josef středula
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na sobotu 8. října je naplánována demonstrace odborů vedených Josefem Středulou. Ta bude podle jeho slov tvrdá, zároveň ale slušná. Lídr ČMKOS a jeden z kandidátů na prezidenta kromě slov o nadcházející demonstraci promluvil také o tom, jaký je jeho měsíční plat.

„Vláda svým otálením nechala situaci dojít do stavu, kdy v naší zemi máme jednu z nejvyšších inflací v EU, domácnostem se propadá kupní síla a firmy ztrácí konkurenceschopnost. Na vládu opakovaně apelujeme již od jejího nástupu, aby začala situaci řešit, předkládáme jí konkrétní řešení a opatření jak postupovat, nabízíme pomoc,“ uvádí web odborů.

V následující demonstraci chce opět vládu vyzvat, aby se probrala, protože už není ani za pět minut dvanáct, ale spíše pět minut po dvanácté. Na protestní akci mají podle organizátorů dorazit desítky tisíc lidí.

„V sobotu 8. října se tedy ve 12:05 sejdeme na Václavském náměstí v Praze na demonstraci Proti chudobě, abychom vládě vyslali jednoznačný vzkaz: je třeba bezodkladně konat a pomoci lidem a firmám zvládnout současnou situaci,“ upřesňuje příspěvek.

Slušně, ale tvrdě

„Nechystá se extremistická ani populistická demonstrace, bude to demonstrace nespokojených zaměstnanců a občanů,“ řekl o protestu Středula podle iDNES. „Bude to demonstrace slušná, tvrdá, nekompromisní, s jasným požadavkem,“ doplnil.

O akci informovaly odbory už začátkem minulého měsíce. „Vyzýváme vládu, aby zajistila účinnou pomoc při prudce rostoucích cenách základních životních potřeb,“ vyhlásily podle Seznam Zpráv odbory. Středula spíše než demonstrace upřednostňuje pro setkání označení mítink Proti chudobě.

Středula současně svým dalším příspěvkem na twitteru vyvolal mezi svými sledujícími velkou debatu. Jedním z jejích témat byl totiž jeho plat, o kterém dlouho nechtěl mluvit. Lidé se ho ptali, kolik bere on sám, když neustále tolik hovoří o chudobě.

„Pro ty, kteří to řešili včera celý den. Moje mzda jako předsedy je 110 tisíc Kč. Mzdu předsedy ČMKOS určuje 31 předsedů odborových organizací a vedení ČMKOS není placeno z veřejných prostředků,“ napsal jako odpověď sledujícím Středula na twitteru. Ani to ale kritiku neutišilo.

„Je mi úplně jedno, jaká je vaše mzda, ale to, že platíte lidem za to, aby šli demonstrovat, je ubohé. Kdo chce jít proti něčemu vyjádřit nespokojenost, jde bez ohledu na to, co ho to bude stát,“ vzkázal šéfovi odborů jeden sledující. Narážel tím na informaci, že někteří účastníci demonstrace údajně dostanou na ruku 500 korun na občerstvení.

Příspěvek za účast na demonstraci?

To se nelíbí ani politikům, a podle CNN Prima NEWS se tak do Středuly pustil i Miloslav Kalousek. „To je dneska peněz mezi lidmi. Když pořádaly odbory demonstrace proti nám v roce 2012, platily jenom dopravu. Dneska za to dávají ještě pětikilo na ruku. Koneckonců, když nešetří vláda, proč by měly šetřit odbory,“ napsal na sociální síti a připojil fotografie pozvánky VZO OS KOVO na demonstraci, kde se o příspěvku na občerstvení píše.

Podle některých sledujících na facebooku jde však o podvrh. „Kdo tomu může věřit? Jiný papír, jiný druh písma. Je zřejmé, že jsou to dvě lejstra, co k sobě nepasujou,“ píše například jeden z komentujících. Zdroj fotografií politik na sociální sítí neuvedl.

Na webových stránkách OS KOVO se nicméně v pozvánce na demonstraci Proti chudobě o příspěvku na občerstvení nic nepíše.

Zdroj: ČMKOS, Přehledně24, Twitter, Seznam Zprávy, iDNES, CNN Prima NEWS, OS KOVO, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články