Demonstrace v českých městech: Odvolejte Zemana, velezrádce nemá na Hradě místo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
demonstrace
Zdroj: Shutterstock

Několik velkých měst zaplavily během čtvrtka 29. dubna 2021 davy lidí demonstrující proti prezidentu Miloši Zemanovi. Hlavním důvodem je jeho dlouholetá náklonnost k Rusku i postoje související s výbuchy ve Vrběticích.

Demonstrace probíhající v Praze, Brně a několika dalších významných městech byla pořádána skupinou Milion chvilek pro demokracii. Podle Mladé fronty DNES bylo jejím hlavním cílem donutit senátory, aby Zemana odvolali z funkce prezidenta.

„Prozatím je vyzýváme, aby na něj podali ústavní žalobu pro velezradu,“ prohlásil do médií předseda spolku Benjamin Roll. „Vládne nám zrádce z Hradu,“ zopakoval hned několikrát doplněn nadšeným jásáním davů.

Pod kontrolou policie

Největší demonstrující dav se objevil v Praze. Lidé se tu nacházely na Václavském náměstí a obří skupina demonstrantů se táhla až k Vodičkově ulici. Na začátku se sešlo zhruba 10 000 demonstrantů.

Celou akci měla pod dohledem Policie České republiky, která také kontrolovala, že dodržují lidé dvoumetrové odstupy a dodržují nutná opatření. Ke konci demonstrace se počet lidí v davu téměř zdvojnásobil.

Lidé mávali vlajkami České republiky i Evropské unie. Mnozí měli transparenty, které vyjadřovaly jejich odpor k českému prezidentovi. „Nejsme Rusko, nejsme zboží.“ „Zeman velezrádce.“ Takové věci podle instagramových příspěvků transparenty hlásaly.

Proti zájmům Česka

Podle bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába Zeman dlouhodobě narušuje zájmy České republiky. „Přesně před 32 lety tu naši komunisté vykřikovali hesla jako bylo ‚se Sovětským svazem na věčné časy‘. Nesmíme nikdy zapomenout, kolik nás to stálo krve a utrpení,“ řekl.

„Rusko se nikdy nedokázalo smířit s tím, že ztratilo vliv na své dřívější državy a stále se snaží narušovat nové pořádky, které u nás po roce 1989 zavládly. Vyvrcholilo to vrbětickou kauzou. Je to ozbrojený útok proti státu Evropské unie,“ dodal za bouřlivého potlesku davů.

Demonstrace proběhly také v Brně, Plzni, Opavě a ve Zlíně. Organizátoři předem apelovali na to, aby všichni účastníci dodržovali rozestupy a měli na obličejích respirátory. Podle Novinek se akce obešla bez jakýchkoli komplikací.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články