Den vítězství letos ovlivnila situace na Ukrajině. Proslov pronesli Zeman i Zelenskyj

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

V neděli si Česká republika připomínala 77. výročí konce druhé světové války v Evropě. U památníku na Vítkově se sešli političtí zástupci, vojáci, ale i další občané země, aby v tento den uctili padlé. Tradiční kladení věnců u hrobu Neznámého vojína, proběhlo letos po dvouleté koronavirové pauze opět tak, jako tomu bývalo pravidelně.

Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slavíme společně s mnoha dalšími zeměmi Evropy dne 8. května. Ruská federace za Den vítězství považuje až 9. května, protože k podepsání aktu bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa v Berlíně došlo 8. května v pozdních večerních hodinách, kdy v Moskvě už bylo 9. května kvůli časovému posunu. Země bývalého východního bloku slavily Den vítězství stejně jako Sovětský svaz 9. května.

Pietní obřady se tuto neděli konaly na mnoha místech v republice, zapojila se ale i řada dalších států a k příležitosti Dne vítězství promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zatímco předloni k hrobu Neznámého vojína přicházeli politici po jednom, loni se mohlo akce zúčastnit lidí více, všichni ale museli mít nasazené respirátory. Včera došlo po dvou letech k uskutečnění akce za běžných podmínek. Jedním z hlavních bodů dne byl i proslov prezidenta Miloše Zemana.

Dluhy se mají splácet

Jak píše Česká televize, společně s prezidentem položili věnce k památníku premiér Petr Fiala a předsedové Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová. Dále pak také ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Zeman následně pronesl projev při pietním aktu na Olšanských hřbitovech. Prezident v něm mimo jiné uvedl, že podle historiků bojovala v řadách Rudé armády velká část Ukrajinců, kterých mohlo být až 80 procent.

„A právě tito vojáci osvobozovali moji vlast, tehdejší Československo, a mnozí z nich zde padli. Máme vůči nim dluh, a dluhy se mají splácet,“ uvedl Zeman s tím, že nyní můžeme alespoň částečně pomoci uprchlíkům, kteří k nám kvůli válce na Ukrajině přišli hledat azyl.

„Není to obyčejná oslava Dne vítězství, kdy bychom hleděli s radostí na to, že tyto válečné události máme za sebou a že už nás nic takového nemůže nikdy potkat. Právě válka na Ukrajině nám připomíná, že svoboda a nezávislost nejsou samozřejmé věci. Jsou to věci křehké, za které je třeba bojovat,“ řekl premiér Fiala při ceremoniálu na Vítkově.

„U Kyjeva, Mariupolu, u Charkova, tam všude se bojuje i za naši svobodu a naši nezávislost,“ dodal podle CNN Prima NEWS.

Zlo se vrátilo

K příležitosti oslav konce druhé světové války promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten prohlásil, že se zlo znovu vrátilo, pouze v jiné podobě.  Pak ale dodal, že zodpovědnosti za zvěrstva, která páchá, Rusko nakonec neunikne. Letošní oslavy Dne vítězství podle jeho slov bohužel nejsou jen oslavami.

„Každý rok spolu s ostatním civilizovaným světem 8. května uctíváme památku všech, kdo bránili tuto planetu před nacisty za druhé světové války. Miliony ztracených životů, poznamenaných osudů, umučených duší a milion důvodů říci zlu: Už nikdy!“ říká na videu Zelenskyj.

„Na Ukrajině se odehrává krvavá rekonstrukce nacismu. Fanatické zopakování toho režimu, jeho idejí, slov a symbolů. Naše města, která přežila hroznou okupaci, na jejíž zapomnění nestačí ani 80 let, se stala znovu svědkem okupace. Zažila druhou okupaci ve své historii a některá, jako Mariupol, třetí,“ uzavřel projev se smutkem.

Zdroj: Vláda České republiky, iDNES, ČTK, CNN Prima NEWS, Hrad, Česká televize

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články