Zelenskyj označil Lavrova za velkého znalce hitlerismu. Odsoudil i útok na ubytovnu v Oděse

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov včera šokoval svět několika prohlášeními týkajícími se Ukrajiny a nacismu. Prohlásil, že je sice ukrajinský prezident Žid, to ale nemění nic na tom, že jsou ukrajinští vojáci nacističtí. Pak zase dodal, že největší antisemité jsou Židé. Zelenskyj na to reagoval v proslovu, který věnoval z velké části právě Lavrovovi.

Prezident Ukrajiny podle CNN Prima NEWS vzkázal Rusku, že zapomnělo na všechny lekce z druhé světové války. Slova o tom, že i Hitler v sobě měl židovskou krev a že Židé jsou ti největší antisemité, se Zelenského hluboce dotkla. Proto se na ně rozhodl ve svém projevu reagovat.

„Jak to mohl říci v předvečer výročí vítězství nad nacismem? Ty výroky znamenají, že nejvyšší ruský diplomat obviňuje židovský národ z nacistických zločinů. Nemám slov,“ nechal se slyšet prezident Ukrajiny.

„Takový antisemitský útok od ministra znamená, že Rusko zapomnělo veškerá ponaučení z druhé světové války. Nebo si možná nikdy žádné neodneslo,“ dodal podle České televize.

Žádné omluvy ani lítost

V souvislosti s těmito Lavrovovými prohlášeními vypukl skandál nejen na Ukrajině, ale i v dalších zemích. Ve velkém se jeho slova dotkla například Izraele. Tamní premiér Naftali Bennett uvedl, že cílem takových slov je obvinit Židy ze zločinů nacistů. Jeruzalém si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance, jak jsme psali zde.

„Z Moskvy neslyšíme námitky ani omluvy. Je ticho. Tudíž politici souhlasí s tím, co řekl ministr zahraničí,“ rozčiloval se Zelenskyj v projevu. Následně pak označil Lavrova za velkého znalce hitlerismu a dodal, že jeho slova nejsou náhodná.

„Posílají desetitisíce svých občanů na smrt do cizí země a ani neodnášejí těla zabitých z ulic, silnic, polí. Opravdu to neznamená, že všichni jsou jako oni,“ doplnil o Rusku, které podle jeho slov Lavrova svým mlčením jedině podporuje.

USA očekává další útoky

Podle informací USA se Moskva brzy pokusí anektovat část východní Ukrajiny. Promluvil o tom velvyslanec USA Michael Carpenter. Připojení dvou republik na Donbase k Rusku by údajně mohlo přijít už v polovině května. Podle Carpentera má Moskva podobné plány i v dalších oblastech, například v Chersonsku na jihu Ukrajiny.

V pondělí večer zasáhla střela jih města Oděsa, kde se v současné době odehrávají největší ofenzívy. Podle oblastního gubernátora Maksyma Marčenka si útok vyžádal oběti, mezi kterými je i třináctiletý chlapec. Zelenskyj nerozumí tomu, proč k podobnému útoku došlo.

„Zničili také ubytovnu. Sedmnáctiletá dívka byla zraněna. Co to je? Za co? Čím děti a ubytovna ohrožovaly ruský stát?“ ptá se prezident, který tím naráží na slova Moskvy o tom, že je invaze na Ukrajinu pouze vojenským útokem a civilisty z něj vynechává.

Zdroj: Novinky, Česká televize, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články