Sergej Lavrov: Ukrajinské jednotky jsou nacistické, to, že je Zelenskyj Žid, na tom nic nemění. Žid byl přece i Hitler

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sergej lavrov
Zdroj: Profimedia

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova existují na Ukrajině nacistické prvky. A to, že je prezident Volodymyr Zelenskyj Žid, na tom prý nic nemění. V rozhovoru pro italskou televizi se podle zahraniční agentury Reuters Lavrov nechal slyšet, že Hitler byl přece také Židem.

Dále pak ruský ministr prohlásil, že nadcházející výročí konce druhé světové války nebude mít žádný vliv na to, jak v současné době Moskva jedná. „Naši vojáci nebudou zakládat své akce na konkrétním datu,“ prohlásil Lavrov.

Výročí konce druhé světové války totiž připadá na 9. května. Daly se proto očekávat dotazy, zda Rusko považuje tento den za zlomový. Ministr v tom má ale jasno a očividně si na podobnou otázku připravoval odpověď pěkně dlouho. Načasování a rychlost dění na Ukrajině nemá s datem nic společného.

Neustále prý mění své postoje

Ačkoli Lavrov tvrdí, že na datech nezáleží, například britské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že se Rusko pokouší ukončit celý konflikt před Dnem vítězství. A podle CNN Prima NEWS také Británie tvrdí, že by to mohlo ovlivnit, jak rychle a důrazně se pokusí Rusko provést vojenské operace na Ukrajině.

Lavrov byl v rozhovoru mimo jiné plný obvinění. Nejprve tvrdil, že Zelenskyj neustále mění své postoje a rozhodnutí. Celou Ukrajinu pak obvinil ze sabotování vyjednávání. Západu vytkl, že svými sankcemi připravil Rusko o peníze, média pak podle jeho názoru klamou o cíli války.

Podle České televize Lavrov i nadále tvrdí, že se Rusko snaží ohledně jaderné války docílit nějakých dohod a je ochotné o celé věci debatovat. Pak by prý mohla země dokonce garantovat, že k využití jaderných zbraní z jejich strany nikdy nedojde.

Jadernými zbraněmi přitom Moskva vyhrožuje už dlouho, poprvé o nich přišla zmínka 27. února, kdy je Putin nařídil uvést do stavu pohotovosti. Podle některých se snaží vyvolat v lidech strach, zároveň je ale nevyzpytatelný, a nikdo tak neví, co se dá očekávat.

Ruské jednotky jsou nacistické

S obrovskou sebedůvěrou pak Lavrov prohlásil, že jsou ukrajinské jednotky silně nacistické. Dodal, že ukrajinské útoky na Donbas jsou jasně zacíleny na terorizování civilistů. Jak ale píší Novinky, je to Rusko, kdo se při svých útocích dopouští násilí na civilistech a doslova válečných zločinů.

Lavrovův argument týkající se Hitlerova židovského původu pak nezůstal bez reakce. Izrael si téměř okamžitě po zveřejnění těchto slov nechal předvolat ruského velvyslance s očekáváním, že se Rusko za tato slova Izraeli omluví, píše ČTK.

Označení Adolfa Hitlera za Žida se však neobjevilo poprvé a Hitlerův původ je do jisté míry předmětem spekulací. Vzhledem k nejistému biologickému původu Hitlerova otce totiž vznikla v průběhu času teorie o jeho židovském původu. Tu se ale nikdy nepodařilo potvrdit. Tato teze tak zůstává jen v rovině teoretické.

Příkladem je nejen masakr v Buči, ale také situace v Mauripolu a nedávné ostřelování obytné čtvrti v Kyjevě.

Od začátku války už na Ukrajině zahynuly tisíce lidí, velká část z nich jsou přitom civilisté, dokonce je mezi nimi mnoho dětí. Oběti navíc Rusové před smrtí mučí, ženy znásilňují a domovy rabují.

Zdroj: ČTK, Novinky, CNN Prima NEWS, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články