Dle průzkumu CVVM je důvěra ve vládu nejnižší od roku 2017

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Duvera v instituce
Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR, Naše společnost.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo průzkum důvěry obyvatel České republiky ve vládní instituce. Vyplynulo z něj, že česká politika je na tom s důvěrou občanů velmi špatně.

Reprezentativní šetření CVVM SOUÚ AV ČR bylo prováděno v období od 14. května do 11. července 2022 a vybraným 994 občanům starším 15 let byla položena otázka, jak důvěřují českým institucím.

Nedůvěra ve vládu je nejnižší od roku 2017

Z výsledků vyplynulo, že prezidentovi důvěřovalo 28 % dotázaných, Poslanecké sněmovně pak 26 % a Senátu 32 %.

„Prezidentovi spíše důvěřují lidé ve věku od 65 let výše, dotázaní z obcí a malých měst, obyvatelé Čech a zvláště Středočeského kraje, důchodci a voliči ANO. Naopak nižší důvěru k prezidentovi vykazují absolventi vysokých škol, dotázaní z měst či Moravané,“ uvádí zveřejněná zpráva.

Nejvyšší důvěru mají dle tohoto výzkumu starostové obcí a to až 62 % a dále obecní zastupitelstva, kterým důvěřuje 61 % obyvatel.

Ohledně dotazu na spokojenost občanů se současnou politickou situací, odpovědělo kladně 14 % dotázaných. Dalších 63 % dotázaných pak vyjádřilo nespokojenost. Jedná se o významné zhoršení oproti stejnému průzkumu provedenému na jaře.

„Hodnocení politické situace se dostalo na nejhorší úroveň od května 2017, kdy se do hodnocení promítala eskalující vládní krize tehdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky,“ uvádí zpráva.

Duvera v case

Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR, Naše společnost.

Podobný průzkum provedla během června i agentura STEM. Pro porovnání dle této studie věřilo Poslanecké sněmovně 36 %, Senátu 37 % a prezidentovi 37 % dotázaných.

Zdroj: CCVM, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články