Dle říjnového modelu Medianu by ve volbách zvítězilo ANO. Aktuální modely jednotlivých agentur se však liší

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volebni urna
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Říjnový volební model agentury Median, přinesl trochu jiné výsledky než model agentury Kantar. Oba modely se však shodují, že volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO.

V tiskové zprávě agentura uvádí, že byl průzkum prováděn ve dnech 1. až 31. října a zúčastnilo se jej 1 005 respondentů starších 18 let. Rozhovory provádělo 30 tazatelů ve více než 60 okresech České republiky.

ANO by ve volbách zvítězilo

Dle výsledků průzkumu agentury Median by se do Sněmovny dostalo 8 politických stran  a hnutí, konkrétně ANO, ODS, SPD, Piráti, Lidovci, STAN, ČSSD a TOP 09.

Vítězem voleb by bylo hnutí ANO s 31,5 procenty. Následovala by ODS s 13,5 procenty, což je oslabení o 2,5 procenta oproti zářijovému modelu.

Na třetím místě skončilo SPD s 12 procenty a Piráti s 11 procenty, což odpovídá i minulým výsledkům. Dále by se do Sněmovny dostaly strany KDU-ČSL, STAN, ČSSD a TOP 09.

„Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně vzrostl, ovšem voličské jádro naopak kleslo (21 %). Pokles jádra i potenciálu zaznamenala ODS. Pokles potenciálu byl zjištěn u SPD (14 %). Jádro SPD naopak vzrostlo na 8 %,“ uvádí autoři výzkumu v tiskové zprávě.

Volební účast

I v říjnu zjišťovali tazatelé hypotetickou volební účast. Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, tak by se určitě zúčastnilo 59 procent dotázaných.

Dalších 16,5 procent účast zvažuje a celých 17 procent naopak odpovědělo, že by k volbám nešlo. Autoři však současně upozorňují, že deklarovaná účast bývá většinou vyšší, než je tomu ve skutečnosti.

Politici průzkumy sledují

Jednotlivé průzkumy strany a hnutí bedlivě sledují, což je poznat dle sociálních sítí, na které sdílejí pro ně příznivé výsledky.

Tradičně se tak k výsledkům vyjádřilo hnutí ANO, které na své facebookové stránky zveřejnilo graf s komentářem: „Takový je názor lidí.“

Stejně tak se k volebnímu průzkumu opět vyjádřil na facebooku i Tomio Okamura, který poděkoval svým voličům za přízeň.

Strana ČSSD pak na svých stránkách upozornila na to, že dle výsledků by se mohla vrátit do Sněmovny a také poděkovala svým potenciálním voličům za podporu.

Srovnání modelů Median a Kantar

Výsledky průzkumů jednotlivých agentur však vykazují rozdíly, které často bývají poměrně významné. V říjnovém modelu Kantar ANO získalo 26,5 procenta a oproti předchozímu modelu tak oslabilo. Naopak ODS posílila a získala 21,5 procent.

Pokud tedy srovnáte jednotlivé modely, tak získáte dva odlišné výsledky. U ANO se jedná o rozdíl 5 procent, u ODS pak již o celých 8 procent.

Jak by vypadaly výsledky koaličních modelů u jednotlivých agentur není známo, protože Median se ve svém výzkumu na koalice nezaměřuje.

Rozdíl je také v přehledu stran, které by se dostaly do Sněmovny. Zatímco dle agentury Kantar by se Lidovci a ČSSD nedostali přes potřebných 5 procent, v rámci výzkumu Median tuto hranici strany překonaly.

Zdroj: Median, Facebook ANO, Facebook Tomio Okamura, Facebook ČSSD, Přehledně 24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články