Hnutí ANO by vyhrálo volby do Sněmovny. Ukazuje to zářijový model agentury Median

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Agentura Median zveřejnila výsledky aktuálního sněmovního volebního modelu. I nadále v něm vede ANO, které si oproti srpnovým výsledkům polepšilo o 1,5 procenta, následované ODS a SPD.

Sběr dat proběhl ve dnech 1. až 30. září a výzkumu se zúčastnilo 1 010 respondentů starších 18 let.

Volby by vyhrálo ANO

Aktuální model nevykazuje významné změny oproti předchozím modelům. Do Sněmovny by se dle něj dostalo šest politických stran a volby by vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenty, následované ODS s 16 procenty a SPD s 11,5 procenty.

Do Sněmovny by se dále dostali Piráti s 11 procenty, TOP 09 s 6 procenty a STAN s 5,5 procenty. Jak se však v tiskové zprávě uvádí, tak STAN a TOP 09 se pohybují na hranici 5 procent, a nelze tak spolehlivě určit, zda by se do Sněmovny opravdu dostali.

„Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně klesl, ovšem voličské jádro naopak vzrostlo (21,4 %). Růst jádra i potenciálu zaznamenala ODS, nicméně stranické preference zůstávají obdobné jako v minulém šetření. Mírný pokles potenciálu byl zjištěn u SPD (15,9 %). Její preference klesly na 11,5 %,“ uvádí autoři výzkumu.

Ohledně pevnosti rozhodnutí své volby výzkum ukazuje, že 49 procent voličů je pevně rozhodnuto. Dalších 32 procent respondentů si pak není jisto stranou, kterou budou nakonec volit.

„Podle hypotetického přepočtu Práva by ANO obsadilo 82 křesel, ODS 40 a SPD 27. Piráti by měli 26 zástupců, TOP 09 13 a hnutí STAN 12,“ uvádí Novinky.

Agentura se zaměřila i na koalice, které společně kandidovaly v posledních volbách a vzala je v potaz ve výzkumu. „Strany koalice SPOLU by prostým součtem získaly 24,5 procenta, koalice Piráti a STAN 16,5 procenta,“ uvádí Median.

Preference dle vzdělání a věku

Agentura se zaměřila i na rozložení respondentů dle vzdělání a jejich volebních preferencí. Hnutí ANO tak nejčastěji volí absolventi středních škol bez maturity či lidé se základním vzděláním. Věková skupina voličů ANO jsou pak většinou lidé nad 65 let věku. Voliči ODS a Pirátů mají naopak vysokoškolské vzdělání a jedná se o absolventy.

„Hnutí SPD nejčastěji podporují lidé se středoškolským vzděláním bez maturity a lidé ve věkové kategorii 25–34 let,“ uvádí dále tisková zpráva.

Voleb by se dle výzkumu určitě zúčastnilo 57,5 procent dotázaných a dalších 15 procent svou účast zvažuje. Jak však agentura uvádí, tak deklarovaná účast bývá většinou vyšší než následná skutečná účast. Kompletní výsledky výzkumu najdete v tiskové zprávě agentury Median.

Srovnání s jinými výzkumy

Výsledky pro hnutí ANO jsou stejné jako u agentury STEM, která průzkum prováděla první týden v září. Liší se však u ODS a SPD, kdy ve zmíněném výzkum SPD předběhlo ODS.

Naopak výsledky agentury Kantar jsou obdobné jako u aktuálního výzkumu.

Výsledky hnutí ANO jsou v obou průzkumech stejné. Dle výsledků agentury Kantar má však ODS nad SPD větší náskok.

Výzkumy se liší zejména na posledních příčkách, ale zde je třeba brát v úvahu statistické chyby, na které každý z výzkumů upozorňuje.

Zdroj: Median, Přehledně 24, Novinky, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články