Dny NATO začínají už tento víkend. Lidé se těší na armádní techniku včetně nového Gripenu E

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Dny NATO
Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Všichni fanoušci vojenské i záchranářské techniky se pomalu začínají přesouvat do Mošnova. Právě tam se 17. a 18. září uskuteční tradiční Dny NATO a Dny Vzdušných sil AČR. Na místo už dorazila i vystavovaná vojenská technika. Návštěvníci se tak mohou těšit, že na vlastní oči uvidí například letoun 5. generace F-35 Lightning II či Gripen E.

Ostravské letiště v Mošnově na Novojičínsku se pomalu ale jistě plní vojenskou technikou. Tu si letos budou moci prohlédnout lidé, kteří zavítají na jednu z nejnavštěvovanějších českých rodinných akcí, a to na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky.

„Letošní ročník bude evropský unikát a věřím, že po akci budou sdílet tento názor i návštěvníci, kteří se můžou těšit na velkou show,“ uvedl na oficiálních webových stránkách hlavní pořadatel Zbyněk Pavlačík.

Unikátní technika ve vzduchu i na zemi

Organizátoři totiž lákají na řadu jedinečných exponátů. Milovníci vojenských strojů si tak jistě nenechají ujít možnost vidět ve vzduchu letouny 5. generace F-35 Lightning II či novou generaci Gripenu E, který na místě přistál už ve čtvrtek, informoval server iDNES. Velký zájem jistě bude také o americký transportní stroj C-5M Super Galaxy.

Součástí programu je také vystoupení dvou akrobatických skupin, a to z Chorvatska a Švýcarska. Svůj um převede také český akrobatický pilot Martin Šonka. Celkově zde bude k vidění vojenská technika z 20 zemí, včetně USA, Kanady či Brazílie.

Svou práci představí například i celníci

Na své si ale na akci přijdou také návštěvníci, které zajímá vybavení záchranářů, hasičů, policistů, ale také celníků či vězeňské služby. Samozřejmostí je také bohatý doprovodný program. Lidé se mohou těšit na besedy se zajímavými osobnostmi, semináře a také tematické filmové projekce. Vstup je jako tradičně zdarma.

Akci pravidelně navštěvuje kolem 200 000 lidí. S podobným počtem počítají organizátoři i letos. I z tohoto důvodu budou platit mimořádná opatření týkající se dopravy.

Posílení hlídek i vlaků

„Moravskoslezští policisté jsou připraveni učinit vše pro minimalizaci dopravních komplikací,“ vysvětlila Moravskoslezskému deníku mluvčí tamní policie Soňa Štětínská.

„Vzhledem k vysokému počtu vozidel a kapacitě komunikací je zajištění plynulého provozu v podstatě nemožné. Na silnicích tak bude zapotřebí maximální obezřetnosti a ohleduplnosti,“ doplnila.

Se zvýšeným zájem o víkendovou cestu do Mošnova počítají podle webu ZDopravy i České dráhy. Kromě posílení stávajících vlaků chtějí vypravit speciální vlak z Prahy. Některé vlakové spoje budou mimořádně zastavovat také ve Studénce. Tam budou moci vystoupit i lidé, kteří přijedou z Žiliny, Varšavy či Vídně.

Zdroj: Dny NATO, Moravskoslezský deník, iDNES, ZDopravy

Autor: Markéta MladáSouvisející články