Do Čech dorazila adaptovaná vakcína proti covidu. Čísla nakažených dále narůstají, nemocnice se však neplní

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ockovani Covid
Zdroj: Profimedia

V České republice je i nadále vidět stoupající trend v denních přírůstcích onemocnění covid-19. Hlavní ukazatel pro případné restrikce, počet nemocných v nemocnicích, však klesá. Aktuálně do Čech dorazily upravené vakcíny proti novým variantám.

Zatímco během prázdnin nosil v MHD roušky málokdo, aktuálně se začíná počet osob nosících ochranu úst zvyšovat.

Nová vakcína je v Čechách

Dle sdělení ministerstva zdravotnictví dorazila do Čech nová vakcína s názvem Comirnaty Original/Omicron BA.1 již 12. září. Aby došlo k rychlejší distribuci, byly některé dávky rovnou rozděleny do očkovacích míst po celém Česku.

Adaptovaná vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, kterou lze podat pouze jako posilující látku osobám starším 12 let, dorazila do Čech 21. září. Dávek dorazilo více než 600 tisíc a v následujícím týdnu dorazí další várka o stejném počtu.

Zájemci o tyto typy vakcíny se mohou registrovat na webových stránkách a najít si zde očkovací centrum nejblíže svému bydlišti.

„V rámci webu je možné si vybrat očkovací místo s registrací nebo bez registrace. Pokud bez registrace, tak se pouze dostavím na konkrétní místo v provozních hodinách. Pokud s registrací, tak vyplním formulář na webu ministerstva zdravotnictví a následně čekám na přidělení konkrétního času a termínu,“ vysvětlil pro Lidovky Josef Pavlovic.

Dle dat ministerstva se doposud nechalo očkovat přibližně 65,1 % obyvatel. Dne 18. července byl spuštěn systém na přeočkování a zatím jej využilo 182 tisíc lidí.

Ministerstvo si od nového typu vakcín slibuje, že se zvýší počet lidí, kteří se nechají naočkovat.

Aktuální situace v Česku

S aktuální vyšší nemocností bojují firmy i školy. Některé školy musely přistoupit k omezenému provozu, jsou dokonce takové, které musely zavřít.

„Informovali nás e-mailem, že je více než 65 % pedagogického sboru na nemocenské a že situaci řeší s hygienou. O den později školu zavřeli. Že za velkou nemocností stojí covid, jsme se dozvěděli až večer ve zprávách, kde byla naše škola zmíněná,“ uvedla pro Přehledně24 maminka z Lokte.

Dana Šalamunová z Krajské hygienické stanice však zdůraznila, že za vysokou nemocností nestojí pouze covid.

„V přepočtu na sto tisíc obyvatel máme nyní dohromady přes 800 případů covidu a ostatních respiračních infekcí – což je dost,“ připustila podle Pražského deníku a dodala, že na covid z toho připadá 148 přepočtených případů.

„Případy covidu mají většinou lehký průběh; nekoná se žádné drama,“ dodala a potvrdila, že nárůst případů se neodráží na zatíženosti nemocnic.

Denní přírůstky se aktuálně blíží ke 4 tisícům za den. Například v pondělí laboratoře zachytily 3 757 pozitivních odběrů. Odborníci však varují, že se jedná o malý zlomek skutečně pozitivních osob.

Incidenční číslo, které ukazuje počet nových případů na sto tisíc obyvatel, i nadále mírně roste. Nyní činí 148, zatímco minulý týden to bylo 135.

Od roku 2020, kdy se v Česku potvrdily první případy onemocnění, onemocnělo přes 4 miliony osob, připomíná server iDNES.

Zdroj: Miminsterstvo zdravotnictví ČR, Pražský deník, iDNES, Lidovky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články