Do Českého Krumlova se opět vrací historické slavnosti pětilisté růže

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
slavnosti ruze
Zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Největší festival svého druhu v Evropě se uskuteční v centru Českého Krumlova od pátku 17. června do neděle 19. června. Tématem letošního ročníku těchto historických slavností je Návrat pětilisté růže.

Město se na celé tři dny vrátí do doby panování šlechtického rodu Rožmberků, panského rodu pětilisté růže z rodu Vítkovců. Legenda praví, že právě barva růže ve znaku rozdělovala ohromné panství mezi jednotlivé rody.

Rožmberkové patřili ve své době mezi nejvýznamnější, nejstarobylejší, nejurozenější a nejvlivnější české šlechtické rody, jejichž členové zastávali funkce u českého královského či říšského císařského dvora.

V Českém Krumlově měli své rezidentní sídlo přes tři století a právě za vlády posledních z Rožmberků, Viléma a Petra Voka, učinili z města centrum kulturního i politického života.

Návrat festivalu

Po dvouleté vynucené pauze tak organizátoři letošních slavností pětilisté růže navazují na tradice městských slavností, které vychází ještě z doby c. k. mocnářství, a postupem doby se staly nedílnou součástí všech českokrumlovských slavností, mezi něž patří i Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nebo Svatováclavské slavnosti.

Hlavními body programu, který má být hlavně radostí občanům a nezapomenutelným zážitkem turistům z celého světa, jsou denní a noční historické průvody z období gotiky a renesance, ve kterých účinkuje přes 700 osob, nebo rytířský turnaj připomínající starou legendu Dělení růží, tedy setkání všech rodů vzešlých z původní zelené pětilisté růže Vítkovců.

V plánu je také ohňostroj

Nebude chybět ani historický trh na zámku Český Krumlov a v centru města s více jak 130 stánky dobového tovaru a ukázkami historických řemesel, dále budou k vidění dobové hry pro děti i dospělé a další historické programy, středověká hudba, divadlo, historický tanec, historický šerm, kejklíři, fakíři a ohňové show.

V průběhu tří dnů slavností proběhne téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru města, které je právem světovou památkou UNESCO. A vše bude korunovat velkolepý slavnostní ohňostroj nad městem.

Slavnosti pětilisté růže každoročně navštíví více jak dvacet tisíc návštěvníků, kteří mají možnost si vstupné pořídit v předprodeji, ale i na místě. Pro ostatní turisty, kteří se chystají do Českého Krumlova na výlet, platí, že vstup do města bude možný jen s platnou vstupenkou.

Organizátoři města pamatují ale i na návštěvníky z okolí, a proto je kvůli festivalu vypraveno i mimořádné vlakové spojení z Českých Budějovic.

Zdroj: Slavnosti pětilisté růže, Český Krumlov, Kudy z nudy

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články