Do dvou supermarketů přišel i s banány kokain. Jeho cena bude pravděpodobně mnohem vyšší, než se původně myslelo

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Heroin Banany
Zdroj: Shutterstock

Ve dvou supermarketech byly v pátek nalezeny lisované kostky kokainu, které byly ukryty v krabicích s banány. Policie odhadla, že zásilka 840 kilogramů drog by na černém trhu měla hodnotu zhruba 2,5 miliardy korun. Podle experta na drogovou závislost Ivana Doudy by to bylo ale mnohem více. Řekl to v pořadu CNN Prima NEWS.

Kokain v zelených sáčcích našli mezi banány zaměstnanci prodejen v Jičíně a v Rychnově nad Kněžnou. Případ pak převzala Národní protidrogová centrála, která za pomoci Celní správy zjistila, že zboží stejné šarže putovalo po celé republice. Policie o tom informovala na svém twitteru.

Kokain se našel u nás, může být ale i v zahraničí

Celkově bylo nalezeno zhruba 840 kilogramů tvrdé drogy. Zboží bylo zadrženo už ve skladech zmíněných supermarketů. K zákazníkům se tak bedny vůbec nedostaly. Podle České televize dorazilo zboží z Kolumbie, a to přes přístaviště v Hamburku.

Dle ředitele Národní drogové centrály Jakuba Frydrycha se v Jičíně nalezlo 36 beden s ilegálním zbožím a v Rychnově nad Kněžnou dokonce šedesát. „Informace o zásilkách vedou mimo území ČR, z toho důvodu využijeme institut mezinárodní policejní a justiční spolupráce,“ citovaly Seznam Zprávy Policii ČR.

Jednalo se o velmi kvalitní drogu

Kokain patří mezi velmi drahé drogy. Jeden gram může na černém trhu přijít až na 3 tisíce českých korun. Policisté tak odhadli cenu zabavených balíčků na 2,5 miliardy.

Podle odborníka na drogovou závislost Ivana Doudy, který promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS, se jedná o velmi mírný odhad.

Podle Frydrycha se jednalo o 80% kokain, což je kvalita, která se na běžných ulicích v Česku téměř nevyskytuje. „To, co je na ulici, se může blížit nule, může tam být jen zlomek,“ vysvětlil Douda. Předpokládá tedy, že zabavený kokain by byl před reálným prodejem ještě značně naředěn.

Podobných případů přibývá

Zásilka to byla pro supermarket sice nečekaná, ale podle ředitele Národní drogové centrály ne zase tak úplně neobvyklá. „Svět v poslední době čelí nadprodukci kokainu a zásilky tohoto typu jsou tak čtyřikrát až pětkrát do roka běžné v evropských zemích,“ řekl České televizi.

Naposledy se podobný případ odehrál v České republice v roce 2015. V pražském supermarketu bylo tehdy nalezeno přes sto kilogramů kokainu, a to rovněž v krabicích s banány.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Česká televize, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články