Do největšího armádního tendru se zapojilo málo českých firem. Ministerstvo chce maximalizaci podílu domácího průmyslu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
armada cr
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Postup resortu obrany v zakázce na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) kritizuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Nelíbí se mu, že v tendru za více než 50 miliard korun je nízké zastoupení tuzemských firem.

Ministerstvo obrany plánuje zakoupení 210 bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Jde o největší tendr v novodobé historii české armády.

Nová vozidla jsou určena vojákům 7. mechanizované brigády a měly by být k dispozici do konce roku 2026.

Ministerstvo průmyslu kritizuje malé zastoupení českých firem

Do soutěže jsou momentálně zapojeny tři firmy. O zakázku má zájem BAE Systems, která vyrábí vozidlo CV90, společnost General Dynamics European Land Systems s obrněncem Ascod a firma Rheinmetall Landsysteme, dodavatel vozidla Lynx.

Výběr však komplikuje současná pandemie koronaviru, která zapříčinila změnu termínu plánovaných testů nabízených vozidel. V současné době se počítá s dubnovým termínem testů.

České firmy jsou podle informací ministerstva obrany v tendru zastoupeny 40 procenty, to ale podle resortu průmyslu nestačí.

Vyrábějme sami, říká ministerstvo

„Požadujeme, aby ze strany zadavatele bylo u veřejné zakázky usilováno o maximalizaci podílu domácího průmyslu (nad minimální podíl ve výši 40 %) v rámci snahy o co možná nejvyšší posílení bezpečnosti dodávek,“ stojí v připomínkách ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k tendru.

„V ČR by proto měl vzniknout výrobní podnik, který by se do dodávek pro další zakázky do třetích zemí zapojil, BVP chce pořizovat například Slovensko,“ přiblížila pro Radiožurnál mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Ministerstvo zastává stanovisko, že by Česká republika neměla být pouze montovnou, ale měla by sama vozidla vyrábět, případně zřídit vývojová centra. Ministerstvo obrany o připomínkách ví, ale zatím se k nim nevyjádřilo.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články