Před lety přišla společnost o dva reaktory. Teď je chce obnovit, porušuje však mnohá pravidla. Úřady proto řekly ne

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
jaderna elekrarna
Zdroj: Pexels.com

Společnost Tokyo Electric Power (zkráceně Tepco) prošla za dobu své existence nejednou katastrofou. V roce 2011 došlo u její jaderné elektrárny Fukušima k jedné z největších katastrof všech dob. Jenže ani to společnost nepoučilo a ona nadále porušuje důležitá opatření.

Když před deseti lety došlo ve Fukušimě k výbuchu, elektrárna ztratila dva své největší reaktory a společnost přišla o miliony. Po deseti letech se pokusila opět postavit na nohy.

A to pomocí druhé elektrárny, kterou Tepco vlastní – Kashiwazaki-Kariwa. Tu totiž chtěla společnost uvést znovu po letech do provozu. Jenže při pokusech o znovuobnovení byznysu bylo úřady zjištěno mnoho pochybení.

800 milionů dolarů ročně

Dva zničené reaktory elektrárny Kashiwazaki-Kariwa chtěla společnost uvést zpět do provozu, protože by to pro ni znamenalo ušetření zhruba 800 milionů dolarů ročně.

Jenže podle kontrolních úřadů došlo u společnosti k porušení mnoha bezpečnostních pravidel. V březnu se v médiích poprvé objevily informace o tom, že uvedením reaktorů do provozu by firma ohrozila nejen své zaměstnance, ale také široké okolí.

Aby mohly být reaktory spuštěny, je zapotřebí splnit mnoho finančně náročných kroků, které společnost obešla. Proto byly její žádosti o povolení ke znovuobnovení okamžitě zamítnuty.

Okamžitý pokles akcií

Reaktory číslo sedm a osm jsou mimo provoz už od roku 2012. Firma požádala o možnost je znovu spustit s argumentací, že by mohla vytvářet mnohem více energie a ušetřit nejen na vlastních nákladech, ale být především prospěšná okolí.

Jenže poté, co byla její žádost zamítnuta, přestala s médii zcela komunikovat. K situaci se nijak nevyjádřila a tím podle webu Theguardian.com jen potvrdila svou vinu.

Akcie firmy během několika hodin po prvních zprávách klesly o celá 4 %. Společnost nyní musí do konce září předložit příslušným orgánům zprávu o tom, jak zacházet s jadernými materiály.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články