Kontaminovaná voda z Fukušimy skončí v moři. Rozhodlo Japonsko

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
fukusima
Zdroj: Profimedia

Více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zasáhlo ničivé zemětřesení s následnou vlnou tsunami, skončí nejpozději do dvou let v moři. Rozhodla tak vláda v Japonsku. Informaci potvrdil japonský premiér Jošihide Suga, napsal Theguardian.com.

Podle tamních úřadů bude mít vypuštění nebezpečné vody na životní prostředí daleko menší vliv, než by se dalo očekávat. To si nemyslí ale tamní rybáři i ekologové. Proti vládnímu rozhodnutí se ostře ohradila i Čína a Jižní Korea. Naopak Washington tento přístup kvituje.

Vodní nádrže už jsou téměř plné

Rozhodnutí nepadlo jen tak od stolu. Jedná se o několikaleté debaty, při kterých se vládní špičky snažili vyřešit problém s radioaktivní vodou, která byla použitá na ochlazování jaderných reaktorů, které poničily přírodní živly.

Společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) uvedla informaci, že momentálně se voda ukládá do vodních nádrží, ty se v roce 2022 ale zcela zaplní. Celý vypouštěcí proces bude trvat až několik desítek let i s ohledem na postupné vyřazování reaktorů.

Vypouštění je zcela běžný přístup

Japonci momentálně používají speciální filtrační zařízení, které zachytává i jinak těžko zachytitelný stopový prvek tritium – izotop vodíku. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ale loni prohlásil, že se jedná o standartní zacházení s kontaminovanou vodou.

Jaderné elektrárny vodu, dle Rafaelových slov, do moří vypouštějí zcela běžně. „Na základě přísného souladu s regulačními normami, které byly stanoveny, volíme oceánské vypouštění,“ uvádí se v konečném prohlášení.

Například celosvětová nevládní ekologická organizace Greenpeace ale tvrdí, že kontaminovaná voda z jaderné elektrárny Fukušima obsahuje i mnohé další prvky, které jsou mnohem nebezpečnější a o jejichž výskytu ve vodě vláda zcela úmyslně mlčí.

USA Japonsko chválí

Vypuštění nebezpečné vody do otevřeného moře bude mít, podle některých zahraničních médií, dopad i na tamní ekonomiku a rozsáhlý rybářský trh. Někteří občané už se nechali slyšet, že si přestanou kupovat ryby a všeobecně rybolov se stane ohroženým zdrojem obživy.

Samotný Soul se kroku obává a vydal vyjádření, že bude více měřit radioaktivitu v dané oblasti. Jižní Korea už v dnešní době omezila dovoz mořských plodů z oblasti Fukušima.

„Bylo by těžké to přijmout, pokud by se Japonsko rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu bez dostatečných konzultací,“ podala vyjádření jihokorejská vláda.

Za Japonskem a jeho rozhodnutím stojí Amerika, podle které se země zachovala dobře a v souladu s globálně přijímanými bezpečnostními standardy. A podle jejího vyjádření se Japonsko ve všech věcech zachovalo zcela transparentně.

Autor: Ivan Glaser



Související články