Írán viní Izrael z výpadku jaderné elektrárny Natanz, hrozí pomstou

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Natanz Iran
Zdroj: Profimedia

Írán v pondělí obvinil Izrael ze sabotáže jeho klíčového jaderného zařízení v Natanzu a slíbil pomstu. Íránské úřady nazvaly incident aktem „jaderného terorismu“ a prohlásily, že Teherán si vyhrazuje právo zasáhnout proti pachatelům.

V neděli bylo íránskou vládou oznámeno, že se elektrická distribuční soustava v Natanzu potýkala s problémem. Uvedla také, že při incidentu nebyl nikdo zraněn a nedošlo ani ke kontaminaci.

Důvodem útoku mělo být diplomatické jednání Teheránu s USA

Důvodem útoku mělo dle íránské strany zabránění průlomu v diplomatických jednáních o oživení jaderné dohody mezi USA a Íránem z roku 2015.

O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté minulý týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Podle účastníků byly rozhovory „konstruktivní“.

„Sionisté se chtějí pomstít kvůli našemu pokroku při odstraňování sankcí… veřejně prohlásili, že to nedovolí. Ale pomstíme se jim,“ řekl íránský ministr zahraničí Zaríf.

Izrael se k útoku nepřihlásil

Výpadek nastal krátce poté, co Írán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky na obohacování uranu. Země dlouhodobě tvrdí, že je její jaderný program pouze mírový.

Íránský polooficiální web Nournews uvedl, že byla identifikována osoba, která údajně způsobila výpadek elektřiny v jedné z výrobních hal v podzemním závodu na obohacování uranu. „K zatčení této osoby jsou přijímána nezbytná opatření,“ uvedly webové stránky bez dalších podrobností.

Několik izraelských sdělovacích prostředků citovalo nejmenované zdroje zpravodajských služeb, podle nichž provedla úspěšnou sabotážní akci v podzemním komplexu izraelská tajná služba Mossad, aby zbrzdila obohacování uranu.

Izrael se k incidentu doposud formálně nevyjádřil.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články