Jihokorejský tanker je po třech měsících volný. Írán propustil i jeho kapitána

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Zdroj: Shutterstock

Teherán nechal odplout od ledna zadržovaný tanker plavící se pod jihokorejskou vlajkou. Ten byl pravděpodobně zadržen kvůli zmrazeným kontům, která má Írán v jihokorejských bankách. K propuštění plavidla i jeho kapitána došlo v den plánovaného setkání Íránu a ostatních států světa, na němž se má projednávat íránský jaderný program a sankce na Írán uvalené.

Jihokorejský tanker Hankuk Chemi opustil íránský přístav. Podle dat z webu MarineTraffic, který mapuje pohyb plavidel a námořní provoz, k tomu mělo dojít v pátek ráno.

To potvrdilo i jihokorejské ministerstvo zahraničí. Loď byla podle něj propuštěna ráno místního času po dokončení administrativních úkonů.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že na svobodu se dostal i kapitán plavidla, přičemž posádka byla propuštěna již v únoru. K podmínkám, za kterých byl Hankuk Chemi osvobozen, se však Soul nevyjádřil. Druhá strana, tedy Írán, zatím propuštění nepotvrdila.

K zadržení tankeru došlo 4. ledna. Jeho cesta z petrochemických závodů v Saudské Arábii do Spojených arabských emirátů byla přerušena ozbrojenou jednotkou íránských revolučních gard. Ty donutily loď změnit kurz a zakotvit v Íránu.

Znečišťování průplavu, nebo nátlak?

Důvodem tohoto aktu bylo podle íránské strany znečišťování Hormuzského průlivu, kterého se měl tanker dopouštět.

Nezávislí pozorovatelé ale spíše zastávají teorii, že se jednalo o jakýsi nátlak na Jižní Koreu, která v důsledku amerických sankcí zmrazila konta s miliardami dolarů náležících právě Íránu.

Snaha o obnovení dohody o íránském jaderném programu

K uvolnění Hankuk Chemi navíc došlo jen několik hodin před pokračováním jednání Teheránu s ostatními mocnostmi světa o ukončení protiíránských sankcí.

Ty byly původně ukončeny v roce 2015 výměnou za dohodu o omezení íránského jaderného programu.

Tato dohoda však byla vypovězena v roce 2018 bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který sankce na Teherán opět obnovil. Rok nato přestal svou část dohody dodržovat i Írán.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články