Dopis matky Jana Palacha se vrátil na místo, kam byl určený. Gymnáziu v Českém Krumlově ho navrátil technik Českého rozhlasu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
jan palach
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Gymnaziální profesor Vladimír Kaifer po upálení Jana Palacha kondoloval jeho matce. Ta krumlovským studentům a pedagogickému sboru odpověděla, Kaifer se ale o dopis velmi bál a schoval ho. Nyní se našel v jeho pozůstalosti.

Jan Palach byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V lednu roku 1969 se ve svých dvaceti letech upálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy.

Zapálil se v horní části Václavského náměstí v Praze, kde dnes stojí jeho pomník, a běžel přes křižovatku pod muzeem. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech 19. ledna 1969 zemřel.

Matka odepisovala na všechny dopisy

Palachova matka Libuše Palachová se o synově akci, jak Palach své upálení sám popisoval, dozvěděla z novin. Strhla se vlna solidarity a podpory s truchlící rodinou. Palachové přišlo mnoho dopisů a kondolencí. Jedním z nich byl i dopis profesora Kaifra.

V dopise datovaném 10. února 1969 děkuje osudem zkoušená matka za soucit a pochopení. A dále pokračuje: „Můj syn Jan, byl mi velkou oporou. Měl mě velmi rád, ale vlast miloval nade vše. Obětoval se proto, aby se naše národy vzchopily a dále bojovaly pro svou svobodu. Kéž jeho oběť nebyla marná.“

Následuje apel, aby lidé bojovali za to, pro co její syn zemřel – za pravdu a svobodu. „Dopis maminky ukazuje i tragédii, kterou to přineslo pro celou rodinu a jeho nejbližší,“ okomentoval dopis pro Studio ČT24 historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Strach o znehodnocení dopisu

Dopis profesor na téměř 40 let schoval doma do skříně. Zhruba před 18 lety jej na chviličku vytáhl, aby ho ukázal svému příteli, technikovi Českého rozhlasu Václavu Lipkovi. „Najednou odešel a vytáhl ten dopis, že ho má a že napsal té mamince Jana Palacha. Ukázal mi odpověď na jeho dopis. Nikdo o tom vlastně neví, protože se bál, že by se ten dopis zničil,“ popisuje pro Český rozhlas Lipka.

Dopis zevrubně zkoumali historici, jestli se nejedná o podvrh. Jeho pravost teď potvrdil právě i Petr Blažek: „Jsem přesvědčený, že to je dopis od paní Palachové. Měla takový nezaměnitelný rukopis. Sedí přesně i ten kontext, způsob, jak odpovídala, jakým způsobem oslovovala adresáta… Takže určitě to je pravý dopis,“ konstatuje.

Palachův odkaz stále trvá

Libuše Palachová celý život připomínala odkaz svého syna, neustále si s lidmi vyměňovala dopisy, vědci odhadují, že jich byly tisíce, dochovalo se jich ale jen pár desítek. Ten adresovaný krumlovským studentům a pedagogům se nyní vrací na adresované gymnázium v Českém Krumlově.

„Nakonec jsme se rozhodli, že ho umístíme sem, na spojovací chodbu, a to z jednoho prostého důvodu – je to místo, kde chodí nejvíce studentů. Dopis paní Libuše Palachové nám bude navždy připomínat památku a odkaz Jana Palacha,“ cituje učitele dějepisu Jaroslava Krále iRozhlas.

Zdroj: iRozhlas, Studio ČT24, Radiožurnál, Českokrumlovský deník

Autor: Veronika Holcová



Související články