Primátor Zdeněk Hřib chce lidem zpřístupnit korunovační klenoty. Naposledy je viděli před 4 lety

od Raina Tomanová
1 minuta čtení
zdenek hrib
Zdroj: Nextfoto

Pražský primátor Zdeněk Hřib by chtěl veřejnosti znovu zpřístupnit korunovační klenoty, které jsou nyní schované. Naposledy byly vystavené před čtyřmi lety.

Hřib dodal, že právě doba, po kterou byly klenoty uzavřené před světem, je důvodem, proč by je znovu nechal vystavit. Naposledy k odemykání Korunní komory došlo v lednu v roce 2018, v té dobře byla ve funkci primátorky ještě Adriana Krnáčová. Letos Hřibovi jeho mandát končí.

Je škoda, že si lidé nemohou klenoty prohlédnout

„Už 4 roky je tento největší státní poklad ukrytý zraku veřejnosti. A to je škoda. Jako jeden ze sedmi klíčníků proto navrhuji vystavení klenotů. Naše oddělení protokolu už se snaží s Hradem domluvit na možné schůzce,“ uvedl Hřib na svém twitteru.

Je škoda, že si lidé nemohou české korunovační klenoty prohlédnout. Kromě Hřiba má v ruce klíč ke klenotům také prezident republiky, předseda vlády, předseda Senátu, arcibiskup pražský a primas český, také předseda Poslanecké sněmovny a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta.

Korunovační klenoty se vystavují příležitostně

Korunovační klenoty jsou uložené v Korunní komoře katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, ale odemknout ji může pouze všech sedm klíčů. Tyto klenoty sloužily jako odznaky moci, kterou měli čeští králové.

Klenoty jsou složené ze svatováclavské koruny, královského žezla, jablka a také kožených pouzder na samotné klenoty. Dále zde najdete podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Korunu nechal vyrobit Karel IV. v roce 1346, kdy byl korunovaný na krále. Ostatní předměty jsou mladšího data, připomíná server iDNES.

Korunovační klenoty jsou lidem vystaveny pouze výjimečně. Během prezidentování Miloše Zemana to bylo zatím třikrát. Lidé je mohli obdivovat v roce zvolení Zemana prezidentem, a to v roce 2013, podruhé to bylo při oslavách 700. výročí narození Karla IV. (2016), a nakonec v roce 2018, kdy bylo výročí vzniku republiky.

Zdroj: iDNES, Pražský deník, Twitter

Autor: Raina TomanováSouvisející články