Dotace pro firmy Agrofertu přesahují více než miliardu korun. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Agrofert
Zdroj: JakC / Shutterstock.com

Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro zemědělce a na rozvoj venkova. Ty u nás zprostředkovává Státní zemědělský intervenční fond.

Částka, která byla zprostředkována v dotacích, je největší od doby, kdy je premiérem Andrej Babiš. Data, která zpracovala společnost Datlab, zveřejnil Deník N. Firmy Agrofertu získaly přes čtyři miliardy korun v letech 2017 až 2020.

Rozhodnutí europoslanců

Skutečnost, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, a dotace by firmy Agrofertu tedy neměly dostávat, je stále velmi řešená. K takovému závěru dospěli evropští auditoři a europoslanci. Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl vzhledem ke svým firmám ve střetu zájmů.

Dotace, které odešly na podporu šedesáti šesti firem z premiérova holdingu, se podílely například na inovaci ve výrobě jogurtů, na nákup nové linky pro jejich zpracování či na rozšíření sortimentu balených salámů.

Podle serveru Deník N loni putovala nejvyšší suma mlékárenské společnosti Olma, která si přišla na šedesát čtyři a půl milionu korun. Méně než polovina byla hrazena z evropských zdrojů, většina peněz byla hrazena z českého rozpočtu.

Minulý rok si také na pěknou částku přišly Kostelecké uzeniny, které v rámci podpory vývoje nových produktů obdržely téměř padesát milionů korun. Stejně jako u Olmy i u Kosteleckých uzenin byla necelá polovina hrazena z evropských fondů.

Pod přísným drobnohledem

Babišův byznys je poslední dobou velice přísně střežen. Před pár dny totiž Evropský parlament odsoudil Babišův střet zájmů.

Již v minulosti stálo v auditní zprávě Evropské komise, že Babiš skutečně je ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřeneckých fondů. Firma proto nemá podle komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU.

Babiš rezoluci označil za zasahování Evropského parlamentu do záležitostí České republiky a snahu ovlivnit sněmovní volby. „Pokud mám správnou informaci, tak jsou v rezoluci lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu. Předpokládám, že to ministři nastudují a stejně jako minule budou reagovat,“ dodal Babiš.

Zdroj: Blesk.cz
Autor: František OlšaSouvisející články