Drahý benzín hýbe Českem. V budoucnu se plácneme přes kapsu ještě víc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pohonne hmoty
Zdroj: Shutterstock

Že za poslední roky benzín výrazně zdražuje, si všiml snad úplně každý, kdo vlastní motorové vozidlo. Jenomže na lepší časy se rozhodně neblýská. Naopak bychom se v budoucnu měli připravit na to, že ceny ještě porostou. Informovala o tom společnost CCS, která ceny benzínu sleduje.

Poprvé od prosince 2014 podle ČTK překročila průměrná cena za 1 litr benzínu částku 34 korun. Od loňského ledna je také v současné chvíli nejdražší nafta, kde se cena vyšplhala na 32 korun za litr.

Nejprodávanější benzín v České republice Natural 95 přitom zdražil v průměru od minulého týdne o 9 haléřů, nafta pak o 26 haléřů. Jak budou ceny stoupat v budoucnu? Podle odborníků téměř raketově.

Velký skok během jednoho roku

Pokud bychom porovnávali ceny pohonných hmot v rámci několika let, rozdíl bude samozřejmě výrazný. Jenomže už oproti loňskému roku došlo ke zdražení, kterého si motoristé nemohli nevšimnout. Za jediný rok se totiž benzín v průměru zdražil o neuvěřitelných 5 korun za litr.

„V nejbližších dvou týdnech očekáváme další růst cen benzínu i nafty o 40 až 50 haléřů. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 78 dolarů za barel, přičemž zářijové maximum bylo až 80 dolarů za barel,“ řekl pro ČTK analytik Boris Tomčiak.

Ekonom Lukáš Kovanda pro změnu nevyloučil, že by v některých regionech mohlo dojít ke zdražení benzínu až na 40 korun za litr. „Cena ropy Brent tento týden přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018,“ objasnil.

Benzinky to přehánějí

Podle Kovandy sice dává smyl pohonné hmoty zdražovat vzhledem k tomu, co se děje ve světě, ale mnoho čerpacích stanic jde s cenou výše, než by měly. Je to ale z toho důvodu, že mají strach z budoucnosti. Vzhledem k pandemickým opatřením, která v minulosti proběhla, to dává smysl.

„Důvodem je to, že se hojí po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže,“ vysvětlil ekonom.

V současné chvíli se dá nejlevněji natankovat v Ústeckém kraji, kde se dá litr benzínu pořídit v průměru za 33,68 korun. Zlínský kraj má pro změnu nejlevnější naftu, a to v ceně 31,72 za litr. Benzín i nafta jsou v současné době nejdražší v Praze.

Zdroj: ČTK, TV Nova, garaz.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články