Důchodci si od září opět polepší. Vláda schválila letos již třetí navýšení důchodů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vláda Petra Fialy ve středu schválila mimořádnou valorizaci důchodů. Letos se jedná o už třetí navýšení. Na svých stránkách o tom informovaly ministerstvo práce a sociálních věcí i vláda. Prozatím však nedošlo ke schválení návrhu zákona na pětitisícový příspěvek pro rodiny s dětmi.

Na letošní rok je naplánovaná v pořadí už třetí valorizace důchodů. K první došlo v lednu. Kvůli rychle rostoucí inflaci byla naplánována mimořádná valorizace na červen. A už nyní vláda rozhodla, že k dalšímu zvýšení důchodů dojde letos v září.

O 5,2 procenta si polepší lidé pobírající nejen starobní důchod, ale také ten invalidní a pozůstalostní. Ve středu to potvrdil ministr práce a sociálních věcí ve své tiskové zprávě.

Valorizace má kompenzovat inflaci

Starobní důchodci si tak polepší zhruba o 700 korun. Průměrný důchod tak od září bude činit 17 900 korun. Státní pokladnu to v září vyjde navíc o 7,8 miliardy korun. Za rok tak bude potřeba o 57 miliard korun víc, než tomu bylo v předešlém roce.

„Zvýšení důchodů je vzhledem k růstu cen a životních nákladů nutné. Příjemci důchodů, ať už starobních, invalidních nebo jiných, patří mezi nejvíce zranitelné skupiny lidí. Valorizace pomůže uvolnit jejich napjaté rozpočty,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Navýšení důchodů je jedním z kroků vlády, která má pomoci těm neohroženějším skupinám proti rychle rostoucí inflaci a všeobecnému zdražování.

Pětitisícový příspěvek zatím schválen nebyl

Dále kabinet Petra Fialy plánuje pomoci rodinám s dětmi. Ty by měly ještě během prázdnin dostat jednorázový příspěvek pět tisíc korun. Schváleno to ale prozatím ještě nebylo, jak jsme psali zde.

„Připravili jsme návrh v paragrafovém znění, nyní je do něj nutné zapracovat připomínky ostatních resortů. Jde spíše o technické úpravy. Na příští vládě budeme mít již finální verzi zákona,“ vysvětlil ve středeční tiskové zprávě Jurečka.

Opozice má připomínky

Předpokládá se, že rodičům, kteří pobírají příspěvek na dítě přijde jednorázový bonus automaticky. Ostatní si pak budou muset zažádat. Na dávku budou mít nárok rodiny s dítětem mladším osmnácti let a s hrubým ročním příjmem do milionu korun.

Opozice s návrhem sice souhlasí, hnutí ANO se ale vyjádřilo v tom smyslu, že chce, aby byla dávka vyplacena také studentům starším osmnácti let.

Zdroj: MPSV ČR, Vláda ČR, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články