Vláda zatím neschválila zákon týkající se jednorázového příspěvku rodinám. Byl vrácen s připomínkami

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Profimedia

Na základě připomínek Legislativní rady vlády ČR bylo odloženo schválení zákona, na základě kterého bude vyplacen jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun rodinám s hrubým příjmem do milionu korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka tento příspěvek slíbil legislativně zajistit tak, aby k jeho vyplacení došlo nejpozději v srpnu. Po jednání uklidnil rodiny, že připomínky budou zapracovány a týdenní zpoždění vyplácení příspěvku neovlivní.

Příspěvek by mělo dle ministerstva dostat 1,82 milionu dětí a předpokládané státní výdaje na něj budou 9,1 miliardy korun.

Další změna v okruhu osob

Jednorázový příspěvek měl být vyplacen rodinám za každé narozené dítě do 18 let, pokud rodina splňuje kritérium do jednoho milionu korun čistého ročního příjmu. Následně se Jurečka opravil s tím, že se bude počítat hrubý roční příjem rodiny.

Nově pak vláda změnila návrh tak, že se bude týkat i nenarozených dětí a to tak, že pokud se dítě narodí do konce roku 2022, budou si moci rodiče zažádat zpětně.

Rodiny, které mají nárok na příspěvek na dítě, dostanou dle Jurečky příspěvek automaticky. Ostatní budou muset žádat přes speciální aplikaci, která pro tyto účely bude zřízena. Kdo nebude chtít využít aplikaci, bude mít možnost podat žádost na CzechPointech zřízených na pobočkách České pošty.

Není zatím zcela jasné, kdo bude příspěvek vyřizovat a jakým způsobem bude vyplácen. Na tyto otázky má odpovědět právě zmiňovaný zákon, jehož schválení bylo odloženo.

Návrh zákona odložen kvůli připomínkám

„Předložil jsem za MPSV návrh zákona o příspěvku 5000 tisíc korun na dítě. Návrhy jsme na vládě otevřeli a po dohodě s ostatními resorty jsme se dohodli na přerušení,“ oznámil pro Novinky Jurečka po jednání.

Jako důvod odložení uvedl dopracování technických věcí v návrhu. „Zhruba v polovině června bychom to měli stihnout projednat ve Sněmovně,“ nastínil další termín jednání o zákoně.

„Týdenním zpožděním neztrácíme žádný čas,“ uklidnil rodiče čekající na schválení tohoto zákona.

Jurečka dále vyjádřil obavy, aby opozice neobstruovala navrhovaný zákon. „Byl bych rád, aby si opozice nebrala rodiče za rukojmí,“ uvedl po jednání vlády. Zákon chce totiž projednat ve zrychleném režimu.

K tomu se ale již dříve vyjádřilo například ANO či SPD s tím, že návrh zákona jim přijde diskriminující a měl by se týkat i studujících dětí nad 18 let.

Kromě návrhu zákona o jednorázovém příspěvek se během jednání řešila i valorizace důchodů. Ta byla schválena, a půjde tak již o letošní třetí valorizaci. Více si můžete přečíst v tiskové zprávě ministerstva.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Vláda ČR, Přehledně24, iDNES, Novinky, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články