Nad jednorázovým příspěvkem pro rodiny stále visí mnoho otazníků. Zodpovědět by je měl připravovaný zákon

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
jurecka
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Nad příspěvkem 5 000 korun na každé dítě do 18 let, které slíbila vláda jako příspěvek rodinám na snížení dopadů zdražování, stále visí otazníky. Původní kritérium jeden milion čistého ročního příjmu bylo změněno na roční hrubý příjem, jak jsme psali zde. Stále není ani jisté to, kde budou lidé o příspěvek žádat a kdo jej bude vyplácet. Například rozvedení rodiče se střídavou péčí i nadále nevědí, kdo z nich bude mít na příspěvek nárok.

Už teď je jisté, že příspěvek nebude limitován počtem dětí. „Je to bez omezení počtu dětí v rodině,“ uvedl Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí pro CNN Prima NEWS.

Příspěvek přehledně

Příspěvek bude jednorázový a bude vyplacen na každé již narozené dítě do 18 let, když rodina splní zadaná kritéria. Důvodem výplaty příspěvku jsou zvyšující se výdaje ve všech oblastech.

„Chceme adresně a efektivně pomoci těm, kteří to za současné situace nejvíce potřebují. Cílíme na rodiny s dětmi, kterých se dosavadní zvýšení dávek, příspěvků nebo důchodů netýkalo. Zaměřujeme se na rodiny s nižšími a středními příjmy a také samoživitelky,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Na příspěvek budou mít nárok rodiny s příjmem do jednoho milionu korun ročního hrubého příjmu. Odpovídá to rodinnému příjmu cca 83 tisíc hrubého měsíčně. Do rodinného příjmu bude započítán pouze příjem rodičů. Nebude se tedy zjišťovat, zda v domácnosti bydlí například ještě prarodiče či další osoby. Naopak se do něj budou započítávat dávky či výživné.

Nárok na jednorázový příspěvek by měli mít i živnostníci či lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené.

K výplatě by dle ministra Jurečky mělo dojít ve druhé polovině července, nejpozději v srpnu. „Rádi bychom stihli dřívější termín. Rodinám by tak příspěvek pomohl s náklady souvisejícími se začátkem školního roku,“ sdělil Augusta.

S tím souvisí i to, že nakonec by se měl příspěvek týkat i dětí, které se narodí teprve koncem roku. O příspěvek by rodiče takových dětí mohli dodatečně požádat, píše iDNES.

„S přítelem čekáme miminko, které by se mělo narodit letos koncem září. Zatím mi z médií není jasné, jestli se nás příspěvek také týká. Upřímně doufám, že ano, protože výdaje spojené s rodičovstvím jsou už teď na našem rozpočtu hodně znát,“ říká pro Přehledně24 Kateřina z Mostu.

Vyplacená dávka by se dle sdělení ministerstva neměla započítávat do příjmu, na základě kterého se posuzuje nárok na jiné dávky.

Počítá se s tím, že nárok budou mít i pěstouni či adoptivní rodiče. Alespoň to tak uvedl Augusta pro CNN Prima NEWS.

Jak to bude s vyplácením u rozvedených rodičů, kteří mají dítě ve střídavé péči, ministerstvo zatím neodpovědělo. Stejně tak je mnoho výše zvýšených informací stále s otazníkem. Kdy tedy budou zodpovězeny všechny otázky?

„Finalizujeme legislativní text, který chci předložit na jednání vlády příští týden. Tam řeknu i detaily, a pak je představíme veřejnosti,“ uvedl Jurečka. Návrh zákona si můžete prohlédnout zde.

Jak se bude o příspěvek žádat a jak bude vyplácen?

„Pro zjednodušení administrace žádosti chceme v maximální možné míře využít databáze státu, které jsou k dispozici,“ uvedl Augusta k systému žádostí o dávku. Dále pro CNN Prima News uvedl, že rodiny pobírající příspěvek na dítě příspěvek dostanou automaticky a ostatní o něj budou muset žádat.

Zatím však není jisté, zda do procesu budou zapojeny úřady práce. Počítá se nejspíše se zapojením České správy sociálního zabezpečení. Ale ani to není jisté, protože resort ve své zprávě zmiňuje právě úřady práce.

„Umožněním elektronického podání žádosti bude zajištěno bezkontaktní podání, které umožní odeslání žádosti z pohodlí domova bez návštěvy příslušného pracoviště Úřadu práce. Sníží se tak administrativní zatížení Úřadu práce i klientů,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Žádosti by se měly dát podávat on-line přes zvláštní aplikaci. „Náklady na vytvoření aplikačního programu jsou dle odhadů vyčísleny na cca 30 milionu Kč,“ stojí dále ve zprávě.

Celkově se počítá, že výdaje státu spojené s touto dávkou budou zhruba 9,1 miliardy korun.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Návrh zákona, CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články