Marian Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 dosáhne méně lidí než tvrdil

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Před několika dny slíbila vláda Petra Fialy přispět rodinám jednorázovým příspěvkem 5 tisíc korun na dítě. Nárok na dávku je podmíněn výší příjmů rodiny. Jak se ale v sobotu ukázalo, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se spletl a vše je tak trochu jinak.

„Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil,“ tato fráze z české pohádky momentálně velmi vystihuje situaci na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Ministr tohoto rezortu, Marian Jurečka, 27. dubna oznámil, že se vláda rozhodla přispět rodičům na každé dítě v domácnosti jednorázovým příspěvkem. Ten bude pro všechny rodiny stejný a jeho výše byla stanovena na 5000 korun.

Uvedená hranice je hrubého, nikoliv čistého

Nárok na tuto dávku je ale podmíněn příjmem rodiny, který nesmí přesáhnout jeden milion korun za rok. Jak uvedl minulý týden Jurečka, a jak napsalo ministerstvo práce ve své čtvrteční tiskové zprávě, mělo se jednat o čistý příjem rodiny.

Jak se ale posléze ukázalo, tento údaj není pravdivý. Jako první na tuto chybu zareagoval ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Ve 4. čtvrtletí 2021 byla průměrná mzda 40 135 korun, v 1. čtvrtletí 2022 může být i více než 41 500 korun, takže 83 tisíc hrubého jsou dvě průměrné mzdy, celkem tedy příjem jeden milion korun hrubého ročně. Návrh zákona bude obsahovat jeden milion hrubého,“ vysvětlil Seznam Zprávám.

Jurečka se na twitteru omluvil

V sobotu pak vše uvedl na pravou míru i sám ministr práce a sociálních věcí. „Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč HRUBÉHO,“ napsal na svůj twitterový účet.

„Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám. Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu a přehlédl jsem se. Děkuji za pochopení,“ vysvětlil na sociální síti Jurečka.

Plošné opatření, či dokonce populismus

I tak se předpokládá, že na jednorázový příspěvek bude mít nárok asi 2,1 milionu dětí. Podle některých kritiků se ale už prakticky jedná o druh plošného opatření, kterým se současná vláda chtěla za každou cenu vyhnout.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek například uvedl, že se podle jeho názoru jedná o populismus a volební úplatek. Prezident Miloš Zeman se zase v pořadu Partie na CNN Prima News uvedl, že na příspěvek dosáhne takové množství lidí, že už se jedná prakticky o plošnou pomoc.

Jurečkovo upřesnění však rozvířilo další kritické hlasy, které příspěvek provázejí už od jeho oznámení. Jak jsme psali zde, většina rodičů je za příspěvek ráda, ale považují ho za nedostatečný. Teď na něj navíc dosáhne méně rodin, než se čekalo. O podobě vyplácení příspěvku navíc ještě není rozhodnuto.

Zdroj: iPrima, iRozhlas, Seznam zprávy, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články