Dvě dávky vakcíny už stačit nebudou. Zpřísní se i plošná očkování

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Testovani
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Začíná být pomalu jisté, že dvě očkovací dávky proti Covid-19 stačit nebudou. Přesvědčená je o tom i současná vláda. Tuto středu hodlá rozhodnout, zda se povinné testování zaměstnanců ve firmách bude týkat i očkovaných jedinců, kteří ale ještě nemají všechny tři dávky.

Nová vláda plánuje přijmout nová opaření v boji proti koronaviru. Zaměřit se nyní chce především na plošné testování. Pro iDnes.cz o tom promluvil prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) Jan Wiesner.

Plošné testování i očkovaných

Plošné testování ve firmách opět běží od 29. listopadu. Toto nařízení se netýkalo očkovaných dvěma dávkami. Lidí, kteří prodělali nemoc v posledních 180 dnech a těch s negativním testem starých maximálně týden.

Vláda nyní jedná o tom, že se testování bude týkat i lidí, kteří mají obě dávky očkování. Nebude se naproti tomu týkat těch, kteří absolvovali tři vakcinace.

KZPS prozatím s tímto návrhem souhlasí. Podle Wiesnera je pro firmy žádoucí, aby měly jistotu, že jsou jejich zaměstnanci zdraví. Minimalizuje se tím totiž riziko, že by jeden nakažený zaměstnanec ochromil celý podnik tím, že by své spolupracovníky poslal do karantény.

Nebezpečné následky vánočních setkávání

Návrh kvituje i ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch, který je součástí vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Podle jeho názoru by toto opatření mohlo zabránit nárůstu nakažených, který by souvisel s tím, že lidé mezi svátky více cestovali a scházeli s více lidmi než obvykle.

Místo antigenu PCR?

Weisner ale upozornil na to, že pokud to vláda opravdu nařídí, měla by to také zaplatit. „Když už to děláme za stát, tak aby byly hrazené,“ vysvětlil webu iDnes.cz.

Vláda také rozhoduje o novém systému testování žáků ve školách. Ve hře jsou dvě varianty. První, že se budou dvakrát týdně testovat všechny děti, tedy i ty očkované, a to antigenními testy. Druhou možností je, že se budou žáci testovat jen v pondělí, ale tentokráte testy PCR.

Zdroj: Cnn.iprima.cz, Covid.gov.cz, Idnes.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články