Elektrické violoncello vytištěné 3D tiskárnou slaví úspěch i za hranicemi Čech. Výrobek z Přerova znají i hudebníci z ciziny

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
3D_tisk
Zdroj: Shutterstock

Přerovská společnost Sensio.cz vytvořila unikátní violoncello. Běžně se k výrobě nástroje používá javorové dřevo a velmi důležitá je přední deska z rezonančního smrkového dřeva. Ty nejlevnější nástroje mívají obě desky z překližky, což ovšem velmi snižuje kvalitu tónu. Česká firma ale k výrobě nástroje použila 3D tiskárnu.

Za převratným nápadem stojí Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl z Přerova. Programátor a hudebník spolu založili softwarovou firmu a během prvního lockdownu pandemie covid-19 v roce 2020 si objednali 3D tiskárnu, aby mohli tisknout ochranné štíty na obličej, uvádí stránky MyCello.

„3D tiskárnu jsme si chtěli už koupit dva nebo tři roky a tohle byl ten impuls. Chtěli jsme tím v době pandemie nějak pomoci a zároveň jsme zjišťovali, co vše se dá na tom tisknout a přišli jsme na hudební nástroje,“ citují Seznam Zprávy Jana Tobolíka.

Futuristický vzhled

Nástroj z plastu má všechno, co violoncello potřebuje. Hlavu pro upnutí strun, hmatník, opěrku pro levou ruku a hrudník, kolenní opěrku i kobylku a velmi dlouhý bodec.

Oproti tradičnímu nástroji má tato elektrická varianta vbudovaný ekvalizér a místo kolíčků na hlavě nástroje a dolaďovačů dole na struníku mají pouze dolaďovače pod kobylkou, což velmi usnadňuje manipulaci s nástrojem.

Hlavně neobtěžovat cvičením sousedy

„Nápad vznikl za pandemie, kdy jsem jako hudebník potřeboval doma hrát a často to nešlo, třeba kvůli hluku,“ cituje web Czech Crunch violoncellistu Ondřeje Kratochvíla.

Elektrické violoncello, jehož trup je vytisknutý na 3D tiskárně, se dá jednoduše připojit ke sluchátkům a je možné cvičit prakticky kdykoli a kdekoli. Navíc je velmi lehké a skladné.

„Když spojujeme moderní technologie se světem hudby, boříme tabu. Díváme se na věci okolo jinými pohledy, což nám poskytuje mnoho příležitostí – třeba i tu konkrétní, vyrábět violoncella metodou 3D tisku, což je světový unikát. Na trh jdeme pod značkou MyCello,“ cituje Deník Jana Tobolíka.

„Jedno violoncello se tiskne zhruba 100 hodin, tím, že máme farmu tiskáren, jsme schopni jej za osm hodin vytisknout a dalších osm až dvanáct hodin se veškeré komponenty kompletují, poté následuje vizuální a akustická kontrola. Teoreticky jsme schopni za jeden až dva dny vyrobit jedno cello. Pro srovnání – houslař, který jej dělá ručně, vyrobí cello za půl roku až rok,“ citují Seznam Zprávy Tobolíka.

V současné době je o nástroje MyCello obrovský zájem. Společnost Sensio.cz je dle svých slov dodává do USA, Velké Británie, Itálie, ale i do Francouzské Polynésie. MyCello si objednávají lidé z celého světa, profesionální hudebníci, žáci a učitelé základních uměleckých škol, amatérští i profesionální hráči v kapelách i ti, kteří s hrou na cello začínají, dodává web Kudy z nudy.

Zdroj: MyCello, Facebook, Seznam Zprávy, Czech Crunch, Deník, Kudy z nudy

Autor: Veronika Holcová

 



Související články