Film Il Boemo doplní výstava. Provede veřejnost skladatelovým životním příběhem a tvorbou

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
boemo_vystava
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Hudební drama Petra Václava Il Boemo se dočkalo tematické výstavy. Souběžně s uvedením nového snímku do kin byla slavnostně otevřena výstava nazvaná Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Můžete ji navštívit ve zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze, a to až do konce ledna 2023.

Výstava umělce představuje coby mezinárodní osobnost v kontextu evropských dějin a kultury, píší oficiální stránky muzea. Součástí výstavy jsou filmové kostýmy a paruky ušité pro snímek Il Boemo a také je zde možné poslechnout si několik Myslivečkových árií, které pro film natočil orchestr Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse.

Velmi autentický počin

Kostýmy pro film Il Boemo vznikly podle autentických dobových postupů, stejně jako zachycení dobových hudebních zvyklostí, o které se se svou poučenou interpretací postaralo Collegium 1704. K vidění je na výstavě i projekce Myslivečkových árií, které nazpívaly ty největší osobnosti současné klasické hudby.

Vystoupení dobových operních hvězd jsou pro film zachycena v historicky odpovídajících kostýmech a divadelních kulisách při osvětlení za pomoci svic, tradičních pro osmnácté století. Na výstavě je k vidění i Myslivečkova maska, kterou nosil ke konci svého života, aby nebyl vidět jeho rozpadající se obličej krátce předtím, než zemřel na syfilis.

Po filmu na výstavu

Reakce na film i na probíhající výstavu komentují uživatelé na facebooku a ve většině případů nešetří chválou.

„Byli jsme na filmu včera. Super. Je třeba vidět nejméně ještě jednou. Vynikající Vojta Dyk. A gratulace kreativní producentce za perfektní práci,“ komentuje nadšeně pan Petr.

Přidávají se i další. „To bude nádhera, rokokové kostýmy ve filmu byly úchvatné a operní árie dojemné, měla jsem slzy v očích. Výstava bude velkolepá, nemohu se dočkat, až ji zhlédnu,“ těší se na výstavu paní Markéta.

Výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781) je k vidění v Clam-Gallasově paláci na Starém Městě. Jedná se o vůbec první výstavu, kterou tato budova po své rozsáhlé rekonstrukci nabídne. Na výstavu o božském hudebníkovi se můžete přijít podívat až do 23. ledna následujícího roku.

Zdroj: Muzeum Prahy, Facebook

Autor: Veronika HolcováSouvisející články