Epidemiolog Rastislav Maďar navrhuje PCR test zdarma. Jinak po Vánocích nastane velký problém

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
rastislav madar
Zdroj: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Přes vánoční svátky se budou stýkat celé rodiny, které se celý rok neviděly. Vánoce jsou obdobím, kdy se scházejí příbuzní, bohužel doba tomu nepřeje. Při návštěvách se mohou zvýšit počty nakažených.

Epidemiolog Rastislav Maďar navrhuje, aby byl před Vánoci pro každého dostupný jeden PCR test zcela zdarma. Jinak se podle jeho slov zvýší úmrtnost. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce. Po Vánocích a rodinných sešlostech se může stát, že lidé budou více umírat. Proto navrhuje řešení, které by tomu mohlo zabránit.

Děti mohou nakazit prarodiče

Mezi dětmi je nyní vysoká incidence. „Já bych vzhledem k tomu navrhoval, když už ministerstvo zrušilo plošné preventivní testy, aby alespoň jako nějaký předvánoční dárek mohli všichni včetně očkovaných alespoň jednou zdarma na PCR test,“ uvedl v České televizi.

Nejstarší občané přitom byli první, kteří byli očkováni. Proto mohou mít během vánočních svátků menší ochranu proti nemoci. Testování bude samozřejmě dobrovolné pro všechny, kteří by o něj projevili zájem. Vláda ale zatím konečné rozhodnutí neoznámila, měla by tak učinit co nejdříve.

Bude nutné posílit kapacity v laboratořích a na odběrových místech. S nápadem Maďara nesouhlasí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „To, co kolega říká, zní báječně, ale já už dnes v praxi vidím ve své ordinaci, a to nejsem nikde v žádné odlehlé destinaci, že na výsledek PCR testování čekáme tři dny, možná i déle. A to jsou diagnostické testy u pacientů, kteří mají příznaky.“

K tomu ještě dodal: „Nedovedu si představit, že bychom měli kapacitu pro protestování populace PCR testy.“ Nakonec i sám Maďar připustil, že může být problém posílit kapacity. Jak uvedl idnes.cz, Maďar si uvědomuje, jaká je situace: „Vím, že jsou i takové absurdní situace, že už teď, kdy ta situace není zdaleka tak špatná, jako bude za několik týdnů, někdo podstoupí PCR test, který mu platí 72 hodin, ale k výsledku se dostane za 85 hodin.“

Oba odborníci souhlasí se zpřísněním opatření

Maďar i Šonka se shodli na tom, že je správným krokem zpřísnění opatření, které ještě bude v pondělí vláda schvalovat. Skončí například uznávaní antigenních testů i samotestů. „Dostatečné to samo o sobě asi nebude, ale je to krok správným směrem. Rozhodně se teď musíme opřít o PCR testy,“ uvedl Maďar.

Sedmidenní incidence je v tuto chvíli velmi vysoká, v sobotu činila 693 případů na 100 tisíc obyvatel. Maďar také doplnil, že i když je incidence trochu nižší, čísla v nemocnicích tomu neodpovídají. Ministerstvo zdravotnictví má ale omezené možnosti, problémem je také nedodržování opatření.

Epidemiolog by rád zavedl povinné testování například na školách, a to PCR testy. Šonka si zase všímá velkých rozdílů v zájmu o očkování. „V tuhle chvíli vidím obrovský zájem lidí o očkování. Ten se dramaticky zlomil asi před dvěma týdny, kdy to šlo z nuly na sto. U třetiny lidí to jsou první dávky,“ zdůraznil s tím, že zájem bude možná ještě vyšší.

„Nemám pocit, že by nám tady běhalo mnoho lidí, kteří nemají žádné příznaky a mají covid. Tak to je možná ve školách, ale v dospělé populaci ne,“ dodal k obavě, že by mezi dospělými mohli být bezpříznakoví. Zároveň apeloval na ty, kteří se necítí dobře, aby si na test zašli.

Zdroj: Česká televize, idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články