Česká republika zařazena mezi vysoce rizikové země. Německo vydalo jasná pravidla

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovani koronavirus
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Německo přidalo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Znamená to, že lidi, kteří se chystají k sousedům, budou mít komplikované cestování.

Zpřísněné podmínky budou komplikací především pro neočkované osoby, které bude čekat karanténa. Izolace se jich ale nebude týkat, pokud budou cestovat méně než 24 hodin, dojíždět do zaměstnání či za studiem.

Pendleři se budou muset podrobit testování

Pravidelně testovat se budou muset například pendleři. „Rád bych zdůraznil, že opatření skutečně hlavně postihnou neočkované. V jejich případě lze nicméně doufat, že při zaujetí svého postoje k očkování museli nejspíše tušit, že jim jejich rozhodnutí přinese určité nevýhody,“ uvedl pro ČTK Tomáš Kafka.

Český velvyslanec v Německu ale dodal, že v Německu jsou vstřícní. „V Sasku i Bavorsku, kam nejčastěji pendleři směřují, se již uplatňuje pravidlo 2G (očkovaní a vyléčení), které neakceptuje test jako „vstupenku“ na veřejné akce či do restaurací.

Už dnes je také jasné, že neočkovaní se nebudou moci zúčastnit některých společenských akcí, jako jsou například vánoční trhy. Pokud se tak do Německa chystáte na déle než 24 hodin, budete muset jako neočkovaný na deset dní do karantény.

Tu můžete ukončit už po pěti dnech, ale musíte mít negativní test. I děti, které nemohou mít očkování, musí zůstat v pětidenní karanténě. I když jste očkovaní a vyléčení, musíte vyplnit vstupní formulář, který je potřeba pro vstup do země.

Budou existovat také výjimky

Pokud budete Německem pouze projíždět, nebudete muset do karantény, vyžadován nebude ani formulář. Musíte ale cestovat bez zastavení. Ti, kteří jedou za svými rodiči nebo dalšími příbuznými, mohou také dostat výjimku na 72 hodin – tak dlouho mohou v Německu pobývat.

Přesná pravidla najdete na stránkách české ambasády v Berlíně. Nebude to ale vypadat tak jako na jaře: „Hranice zavřené každopádně nebudou a policie bude provádět kontroly namátkově. Komunikace mezi českou a německou stranou je excelentní a za to chci rovněž německým partnerům poděkovat,“ dodal Kafka.

Německo se potýká s velkým nárůstem nakažených. Kromě České republiky se na seznam dostalo také Rakousko, Maďarsko nebo Laos. Na seznamu je již několik týdnů také Slovensko. Česko se na seznam rizikových zemí vrátilo po několika měsících.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články